Crystal House w Amsterdamie od MVRDV. Nowe otwarcie budynku ze szklanych cegieł
Crystal House w Amsterdamie, zaprojektowany przez uznane holenderskie biuro MVRDV, powstał w 2016 roku. Budynek stanął przy luksusowej handlowej ulicy P.C. Hooftstraat. Początkowo mieścił się tu butik Chanel, ale w 2019 roku obiekt zyskał nowego najemcę - francuską markę Herm?s. Odświeżono fasadę, jeszcze bardziej eksponując zaskakujące szklane elementy. Przyjrzyjmy się dokładniej temu projektowi.
Inwestorowi zależało na stworzeniu obiektu łączącego holenderskie dziedzictwo i międzynarodową, nowoczesną architekturę. O ile bryła Crystal House przypomina stojące wzdłuż P.C. Hooftstraat ceglane kamienice, to użyte w tym projekcie materiały są wyjątkowe i zaskakujące. Transparentna szklana fasada na parterze powoli przekształca się w tradycyjną, ceglaną ścianę. Granica jest płynna, subtelna i delikatna. Szklane cegły powoli zanikają, sprawiając że drugie piętro kamienicy (znajdują się tam mieszkania) zdaje się wręcz unosić w powietrzu. W Crystal House są ogromne witryny, których potrzebuje każdy butik. Obiekt zachował jednak architektoniczny charakter i indywidualność. Wyróżnia się wśród innych budynków.
Gry tylko powstał projekt, rozpoczęła się ścisła współpraca MVRDV z wieloma firmami. Liczne spotkania miały na celu opracowanie technologii, która umożliwiałaby realizację tak śmiałej wizji. Cegły z litego szkła zostały odlane i wykonane przez firmę Poesia z miejscowości Resana, niedaleko Wenecji. Badania przeprowadzone przez Delft University of Technology, we współpracy z firmą inżynieryjną ABT i wykonawcą Wessels Zeist, doprowadziły do ??opracowania rozwiązań konstrukcyjnych. Do łączenia szklanych cegieł użyto przezroczystego kleju o wysokiej wytrzymałości, wiązanego promieniami UV, niemieckiej firmy Delo Industrial Adhesives.
Kilkudziesięciu ekspertów pracowało codziennie przez cały rok w miejscu, które bardziej przypominało laboratorium niż plac budowy. Ponieważ tak ceglano-szklana konstrukcja była pierwszą tego rodzaju, należało zastosować nowe metody i narzędzia konstrukcyjne lasery high-tech czy laboratoryjne lampy UV,
Pomimo delikatnego wyglądu, testy wytrzymałościowe przeprowadzone przez zespół Delft University of Technology wykazały, że konstrukcja szklana była pod wieloma względami silniejsza niż beton. Szklane budownictwo wiąże się także z minimalizacją odpadu. Niedoskonałe szklane cegły można przetopić i ponownie uformować. Jak dodają architekci z MVRDV "- Gdy budynek osiągnie kres swojej żywotności, całą szklaną fasadę można przetopić i nadać jej nowe życie".
Skomentuj:
Crystal House w Amsterdamie od MVRDV. Nowe otwarcie budynku ze szklanych cegieł