Najwyższy na świecie budynek z prefabrykatów stanął w Singapurze
Clement Canopy w Singapurze to dwie 140-metrowe wieże mieszkalne. Do ich stworzenia użyto 1899 modułów. To najwyższy na świecie budynek z prefabrykatów.
Tworzenie budynków z elementów prefabrykowanych wielu kojarzy się jeszcze z "wielką płytą", czyli blokowiskami z czasów PRL. Technologia składania na budowie domów z gotowych klocków została w Polsce "porzucona" w latach 90. Tymczasem w Skandynawii mnóstwo osiedli mieszkaniowych wznosi się z użyciem prefabrykowanych elementów. Prefabrykacja i w Polsce wraca do łask. Przyczynił się do tego m.in. wielokrotnie nagradzany budynek mieszkalny Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze (przeczytacie o nim tu>>), autorstwa pracowni BBGK Architekci.
Najwyższym na świecie budynkiem z prefabrykatów, jest wieżowiec Clement Canopy w Singapurze, wybudowany przez firmę Bouygues Bâtiment International, a zaprojektowany przez pracownię ADDP Architects. Obiekt składa się z dwóch 140-metrowych wież, w których jest 550 apartamentów. U podstawy Clement Canopy znajduje się kompleks basenowo-rekreacyjny.
Betonowe moduły odlewane były w Senai w Malezji. Następnie trafiały do fabryki w Tuas. Tam odbywało się malowanie i montowanie dodatkowych elementów (aluminiowych okien, przyłączy itd). Wykończone w 85% moduły, były transportowane na plac budowy. Do stworzenia Clement Canopy użyto 1899 prefabrykatów. Modułowe elementy zostały ułożone i zamontowane na betonowym rdzeniu w starannie zaplanowanej sekwencji. Dzięki tej metodzie udało się zmniejszyć ilość odpadów na placu budowy o 70%.
Pierwszy wieżowiec modułowy został zbudowany w Nowym Jorku w 2016 roku. Zaprojektowała go pracownia SHoP. Poprzedni rekord wysokości należał to 135-metowego budynku w Croydon w Anglii, zbudowanego przez Tide Construction.
Skomentuj:
Najwyższy na świecie budynek z prefabrykatów stanął w Singapurze