Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hotel ibis Styles Sarajevo - miks kultur i nawiązania do zimowych igrzysk olimpijskich 1984 roku. To projekt polskiego studia MIXD

Redakcja Pressland/WG
Hotel Ibis Styles Sarajevo. Proj. MIXD - Fot. Pion Fotografia

W niedawno otwartym hotelu ibis Styles Sarajevo surowy beton kontrastuje z barwnymi kobiercami, a gości wita sympatyczny wilczek Vućko. Wnętrza zaprojektowało polskie studio architektoniczne MIXD, a murale nawiązujące do olimpiady stworzył Karol Banach

Sarajewo to wyjątkowe miasto, posiadające specyficzny klimat. Tutaj spotykają się islam, katolicyzm i prawosławie. Do dziś na ulicach można znaleźć ślady niedawnych wojennych zniszczeń. Pomiędzy wielkimi blokowiskami znaleźć można orientalne kafejki, a warsztaty rzemieślników sąsiadują z modnymi butikami i klubami. Stolicy Bośni i Hercegowiny jest coraz częściej odwiedzana przez turystów, których przyciąga nie tylko egzotyczne zderzenie kultur i malownicza, górzysta okolica, ale także odradzające się po tragicznej wojnie na Bałkanach miasto.

Otwarty w 2019 roku, liczący 192 pokoje hotel ibis Styles Sarajevo, powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Projektanci z MIXD postanowili wykorzystać jak najwięcej elementów nawiązujących do specyfiki Sarajewa: jego architektury, historii, lokalnego rzemiosła. Nie mogło również zabraknąć nawiązań do zimowych igrzysk olimpijskich 1984 roku, wydarzenia które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa.

Hotel Ibis Styles Sarajevo. Proj. MIXD - Fot. Pion Fotografia

Niezwykły miks kulturowy miasta, znalazł odzwierciedlenie we wnętrzach. Surowe, wyeksponowane instalacje i betonowe ściany w korytarzach i lobby połączono z drewnianymi boazeriami w ciepłych tonacjach i lokalnie tkanymi,wełnianymi dywanami o bogatych kolorach i wzorach. Centralny punkt lobby –szisza bar Chill Cafe –cały jest wyłożony barwnymi kobiercami i urządzony meblami autorstwa lokalnych rzemieślników. Lokalne rękodzieło pojawia się w wielu detalach: np. numery pokoi to ręcznie tkane kilimy, a w restauracji jedną ze ścian zdobi konstelacja ręcznie kutych metalowych tac.

Na parterze główna przestrzeń to lobby z recepcją i restauracją oraz lounge bar. Na poziomie -1 powstała strefa spa z basenami i saunami. Częścią hotelu jest też restauracja a`la carte –w tym wnętrzu mamy bardzo jasne, zimne kolory i ogromny mural autorstwa Karola Banacha –nawiązujące do zimowego krajobrazu i wspomnianej olimpiady z 1984 roku. Restauracja łączy się z barem i lounge, gdzie znów design jest cieplejszy i bardziej swobodny. Częściowo funkcje siedzisk pełnią tu stare gondole z wyciągu narciarskiego.

Hotel Ibis Styles Sarajevo. Proj. MIXD - Fot. Pion Fotografia

Na 15 piętrze wieży znajduje się przeszklony z trzech stron skybar - Ingman Bar. Nazwano go tak na cześć najwyższej widocznej stąd góry Ingman - areny olimpijskich zmagań narciarzy. Bar, w którym zgodnie z lokalnymi zwyczajami nie serwuje się alkoholu, zbudowany został z luksferów, a stojące przy nich stołki okrywają baranice. Piękne widoki można podziwiać siedząc na specjalnie zaprojektowanej trybunie i delektując się bezalkoholowymi drinkami, zdrowymi koktajlami oraz tradycyjnymi napojami z tego regionu.

Nawiązania do olimpiady pojawiają się też w innych miejscach. Jest przede wszystkim tematem kilku murali Karola Banacha. W każdym z pokoi znajdziemy na ścianie jedną parę nart vintage - odrestaurowanych i pomalowanych na ciepły pomarańczowy kolor. Przy recepcji wiszą huśtawki z kolorowych snowboardów - to ulubione miejsce hotelowych gości, którzy chętnie robią sobie tu pamiątkowe zdjęcia. Gości hotelu wita zaś spoglądając z portretu nad kominkiem Vućko - sympatyczny wilczek, do dziś uwielbiana olimpijska maskotka.

Hotel Ibis Styles Sarajevo. Proj. MIXD - Fot. Pion Fotografia



----

Obiekt: Hotel
Marka: Ibis Styles, Accor Hotels
Lokalizacja: Sarajewo
Projekt: MIXD
Zespół projektowy: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara
Murale: Karol Banach
Zdjęcia: Pion Fotografia

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Apartamenty w hotelu Sofitel Warsaw Victoria przeszły metamorfozę. Jak wygląda teraz Apartament Prezydencki?
Apartamenty w hotelu Sofitel Warsaw Victoria przeszły metamorfozę. Jak wygląda teraz Apartament Prezydencki?
Mercure Warszawa Grand po modernizacji. Wnętrza nawiązują do historii miasta i samochodu Syrena 100

Skomentuj:

Hotel ibis Styles Sarajevo - miks kultur i nawiązania do zimowych igrzysk olimpijskich 1984 roku. To projekt polskiego studia MIXD

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej