Nowoczesny dom z betonu, szkła, stali i aluminium. Stanął wśród starych dębów
Projektując ten niezwykły dom w Kalifornii, architekci z pracowni Faukner Architects postawili na koncepcję zrównoważonego rozwoju. Właścicielom zależało, aby pomieszczenia się przenikały a natura "zaglądała" do wnętrz.
Miner Road to kręta droga na obrzeżach kalifornijskiego miasta Orinda. To także nazwa stojącego wśród rzędów dębów, u podnóża góry w Valley Oak nowoczesnego domu. Właściciele są naukowcami, zajmującymi się ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Zależało im na stworzeniu domu pasywnego, który wtopi się w otaczającą naturę i będzie w pełni czerpał z jej dobrodziejstw. Projekt wymarzonego domu powierzyli pracowni Faulkner Architects z siedzibą w Truckee w Kalifornii.
Pierwszym pomysłem, była przebudowa starego domu z 1954 roku. Niestety okazało się to niemożliwe. Zdecydowano się na budowę nowego domu, ze starej konstrukcji zachowując jedynie kominek, który został obudowany betonem, w taki sposób, że pion kominowy stał się elementem nośnym.
Właściciele chcieli mieć dom z otwartymi przestrzeniami, w których poszczególne pomieszczenia o różnych funkcjach będą się przenikały, tworząc spójną całość. Architekci, tworząc projekt, dążyli do maksymalnej prostoty, żeby dom nie przyćmił swoim wyglądem naturalnego otoczenia. Na fasadzie zastosowano corten- odporną na warunki atmosferyczne stal. Ten stale zmieniający się materiał sprawił, że dom "dopasowuje się" do kolorów ziemi i jesiennych liści. W domu jest pełno przeszkleń, dzięki czemu natura zdaje się przenikać do wnętrza. Zwraca uwagę wysoka na aż na dwie kondygnacje przeszklona ściany w pomieszczeniu na parterze. Rozpościera się stąd widok na wiekowe dęby.
W całym projekcie postawiono na koncepcję zrównoważonego rozwoju, zastosowano materiały budowlane, które nie wymagają konserwacji – corten, drewno, beton. Chodziło o uzyskanie zerowego rocznego kosztu eksploatacji. Przeszklenia o wysokich parametrach izolacyjności termicznej znacznie zmniejszają koszt chłodzenia i ogrzewania budynku. System fotowoltaiczny o mocy 8,1 kW produkuje więcej energii niż zużywa dom w ciągu roku. Deszczówka jest zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana w toalecie i w pralni. Oprócz tego zastosowano również pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, co pozwoliło znacznie ograniczyć zużycie energii.
----
Informacje o projekcie:
Lokalizacja: Orinda, Kalifornia, USA
Architekt: Faulkner Architects
Producent: Fenestration Concepts
Fotograf: Joe Fletcher
----
Zastosowane systemy Reynaers Aluminum:
Okna: CS 68
Systemy przesuwne: CP 130
Ściany osłonowe: CW 50
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
La Casa del Desierto, czyli szklany dom na pustyni. Zagrał w piątym sezonie serialu Black Mirror
La Casa del Desierto, czyli szklany dom na pustyni. Zagrał w piątym sezonie serialu Black Mirror
Dom Polny od środka. Jak wyglądają wnętrza domu, który otrzymał Nagrodę Roku SARP?
Dom Polny od środka. Jak wyglądają wnętrza domu, który otrzymał Nagrodę Roku SARP?
Dom letniskowy w Żywcu. Prosty i skromny
Dom letniskowy w Żywcu. Prosty i skromny