Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hypérion w Bordeaux - najwyższy drewniany wieżowiec we Francji. Rusza budowa

Redakcja Pressland/WG
Hyperion w Bordeaux. Proj. Jean Paul Viguier - Wiz. Jean Paul Viguier

Firma Eiffage Construction rozpoczęła budowę wieżowca Hypérion - oryginalnej drewnianej wieży mieszkalnej w centrum Bordeaux, w nowej dzielnicy Euratlantique. Będzie to najwyższy drewniany wieżowiec we Francji. Budynek zaprojektował francuski architekt Jean-Paul Viguier.

Kompleks Hypérion Tower składać się będzie kilku obiektów -  dwóch budynków mieszkalnych ze 176 mieszkaniami, rozmieszonymi w 18-piętrowej drewnianej wieży (o powierzchni 7000 m kw. powierzchni)  oraz w dodatkowym 9-kondygnacyjnym budynku, budynku biurowego o 9-kondygnacjach (o powierzchni 5000 m kw.) ze sklepami na parterze oraz parkingu.

Osią Hypérion Tower stanie się wewnętrzna pionowa ulica, skupiająca wokół siebie otoczone zielenią mieszkania-apartamenty. Zaplanowano tu 176 mieszkań, przy czym 114 z nich trafi na rynek komercyjny poprzez Eiffage Immobilier, a 62 mieszkania zostaną sprzedane właścicielom społecznym Clairsien (Grupa 3F) i Immobilière Atlantique Aménagement.

W budynku przewidziano otwarte, ogólnodostępne miejsca sprzyjające integracji społecznej, a na dachu zaplanowano przestrzeń dla ogrodów społecznych. W niedostępnych częściach dachu zaprojektowano dzikie ogrody.

Wieżowiec Hypérion zostanie realizowany jest technologii BIM (Building Information Modeling – technologii, która łączy wizualizację 3D z interaktywną bazą danych informacji o budynku). Trzon wieży oraz trzy pierwsze poziomy wykonane będą z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. W efekcie tego konstrukcja będzie lekka, a masywne ściany nośne staną się zbędne. Pozwoli to na stosunkowo łatwe, znaczne przekształcanie przestrzeni wieżowca podczas jego użytkowania.

Read more!

Hypérion stanowi przykład budownictwa nowej generacji, o bardzo niskiej emisji CO2: W szkielecie wieżowca zdecydowano się zastosować drewno - materiał odnawialny, który emituje 25% mniej CO2 w trakcie realizacji prac konstrukcyjnych w porównaniu do podobnego rozwiązania z betonu. Dzięki temu, zminimalizowany zostanie negatywny wpływ budowy na środowisko naturalne.

Kompleks Hypérion wpisuje się również w inicjatywę na rzecz oszczędzania energii, której celem jest obniżenie o połowę śladu węglowego w nowych budynkach – realizacje te oznakowane są "Bbio -20%” (efektywność energetyczna wyższa od 20% od wymaganej przez obowiązujące normy) i BBCA ("Bâtiment Bas Carbone"), co potwierdza stosowanie niskoemisyjnych materiałów i rozwiązań przy projektowaniu, budowaniu bądź remoncie i późniejszej eksploatacji budynku. Wszystkie budynki z kompleksu Hypérion posiadać będą certyfikat NF Habitat HQE 9.

Prace budowlane mają się zakończyć we wrześniu 2020 r. Lokale wykonane techniką tradycyjną powinny zostać oddane do użytku w styczniu 2021 r. Oddanie do użytku Hypérion Wood Tower zaplanowane zostało na maj 2021 r.

 

Hyperion w Bordeaux. Proj. Jean Paul Viguier - Wiz. Jean Paul Viguier





Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Airscraper, czyli maszyna do przetrwania. Polacy z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2019
Airscraper, czyli maszyna do przetrwania. Polacy z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2019
Nowogrodzka Square od HRA Architekci - biurowiec wpisany w kontekst

Skomentuj:

Hypérion w Bordeaux - najwyższy drewniany wieżowiec we Francji. Rusza budowa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej