Oceanix City - pływające miasta od Bjarke Ingels Group
Pływające miasta, składające się z archipelagów wysp, to najnowszy projekt architektów z Bjarke Ingels Group. Oceanix City to przyszłość, czy utopia?
Globalne ocieplanie się klimatu wpływa na podnoszenie się poziomu wody w morzach i oceanach. Coraz więcej terenów znika pod wodą. Szacuje się, że w 2050 problem będzie dotyczył nawet 90% nadmorskich miast. Firma BIG (Bjarke Ingels Group) opracowała koncepcję pływającego miasta, odpornego na ekstremalne zjawiska pogodowe (np. huragany piątej kategorii) i wzrost poziomu wody w morzach i oceanach. Architekci zaprezentowali swój pomysł na kwietniowym szczycie ONZ w Nowym Jorku.
Projekt Oceanix City powstał na zlecenie firmy Oceanix, zajmującej się innowacyjnymi sposobami budowania na wodzie. Sześć 12-hektarowych wysp tworzyłoby wioskę, w której mogłoby mieszkać 1650 osób. Model ten mógłby zostać zwielokrotniony, tworząc archipelag dla 10000 mieszkańców.
Każdy z modułów zbudowany byłby na lądzie, a następnie odholowany do morza i zakotwiczony na dnie. Byłyby tu wykorzystywane odnawialne źródła energii. Na każdej wyspie znajdowałyby się turbiny wiatrowe i wodne oraz panele słoneczne. Byłyby tu również pola uprawne. Produkcja żywności i rolnictwo miałby zostać zintegrowane i realizowane według zasady "zero odpadów".
Każda mini-wioska będzie miała zaprojektowaną przestrzeń wspólną - place miejskie, ośrodki kulturalne, sklepy itd. Jak zaznaczają architekci,projekt ten można dostosować do każdej kultury. Budynki na wyspach będą miały średnio 4 piętra wysokości. Będą rozszerzać się ku górze - dzięki temu ulice będą zacienione, a na dachach będzie więcej miejsca na panele fotowoltaiczne.
Projekt: Oceanix City
Autorzy: Bjarke Ingels, Daniel Sundlin
Liderzy projektu: Alana Goldweit, Jeremy Alain Siegel
Zespół projektowy: Andy Coward, Ashton Stare, Autumn Visconti, Cristina Medina-Gonzalez, Jacob Karasik, Kristoffer Negendahl, Mai Lee, Manon Otto, Terrence Chew, Thomas McMurtrie, Tracy Sodder, Walid Bhatt, Will Campion, Yushan Huang
- Więcej o:
Dom na trudnej działce nad jeziorem
Snohetta zaprojektuje Wielką Operę w Szanghaju
Dom na wodzie zacumował w Porcie Czerniakowskim
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu