Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat

Redakcja Pressland/WG
Nocleg pod piramidą w Luwrze - wspólny projekt muzeum i Arbnb. - Fot. mat. Airbnb

Szklana piramida na dziedzińcu Luwru powstała dokładnie trzydzieści lat temu. Uroczyście otwarto ją dla publiczności 29 marca 1989 roku. Aby uczcić "urodziny" piramidy, Muzeum we współpracy z Airbnb (popularną platformą krótkoterminowego wynajmu) zorganizowało konkurs, w którym do wygrania jest nocleg dla dwóch osób wewnątrz szklanej konstrukcji.

Szczęśliwi zwycięzcy konkursu, organizowanego przez Luwr i Airbnb, spędzą noc (z 30 kwietnia na 1 maja) w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni (w kształcie piramidy) ustawionej dokładnie pod szklanym dachem.

Zanim jednak pójdą spać, czeka ich prywatne oprowadzanie po muzeum (po godzinach otwarcia). W sali, w której eksponowana jest Mona Liza urządzony zostanie mały bar, gdzie zwycięzcom zostaną podane drinki. Kolacja zostanie przygotowana przy pięknej rzeźbie Wenus z Milo. Na cześć słynnej bogini osobisty kucharz przygotuje barwne menu inspirowane miłością i pięknem. Po kolacji czas na kameralny koncert w apartamentach Napoleona II.

Konkurs organizowany przez Luwr i Airbnb trwa od 3 kwietnia (od godz. 10.00) do 12 kwietnia 2019 roku (do godz. 23.59). Wystarczy zalogować się na stronie konkursowej i odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego Mona Liza powinna zaprosić właśnie Ciebie?".

Nocleg pod piramidą w Luwrze - wspólny projekt muzeum i Arbnb. - Mat. Airbnb

Nocleg w piramidzie to nie jedyna atrakcja przygotowana na "urodziny" słynnego obiektu. 29 marca 2019 wokół piramidy powstała niezwykła instalacja artystyczna stworzona przez artystę Jeana Rene o pseudonimie JR (nazywany jest on "francuskim Banksym"). Nad jubileuszową instalacją o nazwie "Sekret Wielkiej Piramidy" czterystu wolontariuszy pracowało niemal tydzień. Na dziedzińcu przed muzeum układali oni ok. dwa tysiące papierowych pasów.

Powstała niezwykła iluzja optyczna - z lotu ptaka szklana piramida zdawała się wyrastać z kamieniołomów. Dzieło można było oglądać z balkonów - ilość wejściówek była bardzo ograniczona. Już kilka godzin po oficjalnym otwarciu, instalacja została zniszczona. Turyści zadeptali dzieło a skrawki papieru zabierali jako pamiątki.

Słynna piramida przy Luwrze na początku budziła ogromne kontrowersje. Dziś jest jedną z ikon Paryża. Jej pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand, architektem Ieoh Ming Pei, a inżynierem odpowiedzialnym za realizację Roger Nicolet. Sam obiekt pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym był ogromnym wyzwaniem - po raz pierwszy wykorzystano szkło laminowane do tak dużego projektu. Piramida ma 21,65 m wysokości, a bok podstawy 25,42 m. Konstrukcję opartą na stalowym szkielecie tworzą 673 szklane elementy (603 ma kształtów rombów, 70 - trójkątów). Całość waży 180 ton. Wzorem proporcji była piramida Cheopsa. Pod piramidą znajduje się główne wejście do Luwru.

Szklana piramida przed Luwrem - Louvre Museum [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]



Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Snohetta zaprojektuje Wielką Operę w Szanghaju
The Tulip w Londynie od Foster + Partners - coraz bliżej pozwolenia na budowę
Y-block z muralami Picassa w Oslo zostanie wyburzony?

Skomentuj:

Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej