Biblioteka w Warnie od polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity
Budowa nowoczesnej biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów użyteczności publicznej w Bułgarii.
Minęły trzy lata, od kiedy polsko-holenderska pracownia architektoniczna Architects for Urbanity wygrała międzynarodowy konkurs na projekt biblioteki w Warnie. Od 2015 roku trwały prace nad uszczegółowieniem koncepcji. Niedawno Ivan Portnih, prezydent Warny, ogłosił, że budowa biblioteki rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Biblioteka im. Penczo Sławejkowa w Wanie ma być jednym z niewielu dużych, nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej w Bułgarii zbudowanych od czasów transformacji ustrojowej. W nowym budynku będzie znajdzie się się bogata kolekcja ponad 860 tys. dzieł.
Architektura budynku nawiązuje do sąsiedniej brutalistycznej wieży miejskiego ratusza (wybudowanego w 1981 roku według projektu Galiny Petewy). Nawiązaniem będą betonowe panele oraz aluminiowa siatka na elewacji.
Na paterze zaprojektowano lobby, informację, kawiarnię, salę audytoryjną dla 200 osób oraz przestrzeń wystawienniczą. Na pozostałych piętrach rozplanowano funkcje biblioteczne oraz różne przestrzenie do pracy indywidualnej i grupowej. Czwarte piętro przeznaczono na mediatekę, a ostatnią kondygnację zamie główna czytelnia i archiwum. Na dachu zaprojektowano ogród oraz pawilon z kawiarnią. Przewidziano także podziemny parking na 300 samochodów.
Przetarg na budowę Biblioteki zostanie ogłoszony wkrótce, a projekt rozpocznie się w tym roku.
- Więcej o:
W Krakowie powstanie Planeta Lem. Zaprojektują ją JEMS Architekci
Świat zachwycił się chińską biblioteką. Okazuje się, że większość książek to nadruki na aluminium
Biblioteka w Tarnowie - na styku dwóch brył [WASZE PROJEKTY]
Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch