Frankfurt nad Menem - architektura. Co warto zobaczyć?
Imponujący dworzec kolejowy, ogromne wieżowce i świetne muzea - co jeszcze ma do zaoferowania Frankfurt nad Menem? Sprawdzamy!
Lotnisko we Frankfurcie nad Menem jest w czołówce największych lotnisk świata. O samym mieście mówi się, że to tylko duży węzeł komunikacyjny. Nic bardziej mylnego - sporo tu ciekawych, wartych zobaczenia miejsc. Również i architektura robi wrażenie! Czas przejazdu z lotniska do centrum miasta koleją S-Bahn lub linią S9 i S8 to zaledwie 15 minut.
Przygotowaliśmy dla Was subiektywny, architektoniczny przewodnik po kilku ciekawych obiektach Frankfurtu nad Menem. Nie znajdziecie tu wszystkich zabytków (np. gmachu opery czy katedry), ale na obejrzenie miejsc z naszej listy potrzebujecie zaledwie kilku godzin.
1. Commerzbank Tower
Oddany w 1997 roku, wysoki na 300 metrów wieżowiec Commerzbank Tower został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Normana Fostera Foster and Partners. Do 2003 roku był to najwyższy wieżowiec w Europie. Ma 56 pięter nad ziemią i 2 piętra podziemne. Budynek stoi na planie trójkąta równobocznego o boku 60 metrów. Osią wysokościową jest trójkątne atrium. Niestety, na szczycie Commerzbank Tower nie ma punktu widokowego. Panoramę Frankfurtu można oglądać z wieżowca Main Tower.
2. Dworzec Frankfurt (Main) Hauptbahnhof
Ten jeden z największych dworców kolejowych w Europie, obsługuje dziennie nawet 350 tys. pasażerów. Ogromna bryła czołowego dworca Hauptbahnhof robi spore wrażenie. W 1881 roku rozpisano konkurs na projekt dworca (był to pierwszy konkurs architektoniczny w Niemczech). Wygrał go Hermann Eggert - zlecono mu projekt i realizację budynku wejściowego. Johann Wilhelm Schwedler z Berlina (zdobywca drugiego miejsca), został inżynierem nowoczesnych stalowych hal peronowych. Dworzec otwarto 18 sierpnia 1881 roku (rozbudowano go w 1924 roku). W centralnej części fasady (flankowanej wieżyczkami) znajduje się wejście główne złożone z trzech portali. Nad nim umieszczono ozdobny zegar, symbol Deutsche Bahn i napis Hauptbahnhof. Symbolem dworca jest umieszczona na szczycie rzeźba Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Podczas II wojny światowej dworzec został tylko nieznacznie uszkodzony.
3. Ratusz Römer
Romeberg, to położone na wzgórzu historyczne centrum miasta. To właśnie Stare Miasto najbardziej ucierpiało podczas alianckich bombardowań w 1944 roku - zniszczono ponad 90% zabudowy. Dziś pieczołowicie odbudowane kamieniczki przy rynku kojarzą się z filmową scenografią. Warto obejrzeć ratusz Römer (z XV w.) - jeden z najstarszych tego typu obiektów w Niemczech. Tutaj miały miejsce m.in. koronacje cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Podczas II wojny światowej budynek ratusza został w dużym stopniu zniszczony.
4. Muzeum Sztuki Użytkowej
Słynny amerykański architekt Richard Meier, laureat nagrody Pritzkera 1984 r., zaprojektował Muzeum Sztuki Użytkowej (Museum Angewandte Kunst) w 1985 roku. Delikatny, biały budynek na planie litery L, otoczył XIX-wieczną willę Metzler. Połączona jest ona z muzeum kładką, zawieszoną na wysokości pierwszego pięta. Pełno tu zalanych światłem przestrzeni, tak charakterystycznych dla projektów Richarda Meiera. Obecnie można tu oglądać wystawę Modernism in Frankfurt 1919–1933, która jest częścią obchodów 100-lecia Bauhausu.
5. Kładka Eiserner Steg
Kładka Eisner Steg (pol. Żelazna Kładka) nad rzeką Men, łączy centrum miasta z dzielnicą Sachsenhausen. Powstała w 1866 roku. W latach 1911- 1912 została zastąpiony przez nieco większy most wspornikowy. Kładka ma 170 metrów długości i dwa filary mostowe. Została wysadzona w ostatnich dniach wojny, ale już w 1946 roku ją odbudowano. Eisner Steg zwana jest także kładką zakochanych, z powodu tysięcy przywieszonych do niej kłódek z miłosnymi wyznaniami.
6. Kinetyczna rzeźba The Hammering Man
The Hammering Man to monumentalna, 21-metrowa kinetyczna rzeźba. Zaprojektował ją amerykański rzeźbiarz Jonathan Borofsky. Rzeźba z malowanej na czarno stali przedstawia sylwetkę człowieka z młotem w ręku. Jego ramię jest ruchome - rzeźba jest w ciągłym ruchu. Dzieło odsłonięto w 1990 roku, przed budynkiem Messturm, w sąsiedztwie słynnych terenów targowych. Podobne rzeźby artysty znajdują się także w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych i Europie.W 2002 roku Borofsky odsłonił rzeźbę w Seulu.
- Więcej o:
Architektura Rygi. Od secesji do Zamku Światła [TOP 10]
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką