Architektura w małej skali. Kurnik "Kana Talo"
Kana to po fińsku kura, talo - dom. Architekci z londyńskiego biura Chan Brisco stworzyli drewniany kurnik, który miał przypominać tradycyjne fińskie chaty.
Kurnik „Kana Talo” to dopełnienie gospodarstwa letniskowego znajdującego się na południowym brzegu jeziora Porovesi w środkowej Finlandii. Nietypowej realizacji architektonicznej podjęło się studio Chan Brisco z Londynu.Celem było zaprojektowanie „domu” dla ośmiu kur, które towarzyszą właścicielom podczas wakacji. Projektanci zainspirowali się już istniejącymi w okolicy klasycznymi fińskimi budynkami z bali: domem letniskowym, sauną, warsztatem i składzikiem na drewno.
Chociaż projekt to w istocie małe przedsięwzięcie, poświęciliśmy sporo czasu na zapoznanie się z lokalnym, silnie zakorzenionym w kulturze tradycyjnym budownictwem.
- wyjaśniają architekci Thom Brisco i Nicola Chan.
Wznoszenie z chat z prostych i długich sosnowych bali układanych jedna na drugiej jest powszechne w krajach nordyckich od stuleci. Charakterystycznym rozwiązaniem dla tego regionu jest też umieszczanie budynków na głazach, dzięki czemu lewitują kilkadziesiąt cm nad ziemią. Projektanci chcieli uhonorować obie te tradycje w małej skali, dodając od siebie jedynie kilka detali..
Umieszczenie kurnika na granitowych głazach to rozwiązanie stricte funkcjonalne - „chatka” dzięki temu nie dotyka podmokłego gruntu i zapewnia schronienie dla niektórych gatunków ptaków, które lubią spać na ziemi
„Kana Talo” wybudowano z belek sosnowych, ułożonych pionowo jedno na drugiej i zachodzących na siebie na rogach obiektu. Od frontu znalazło się wejście do środka. Prowadzą do niego schodki wyciętych w dużej kłodzie. Z tyłu umieszczono większe drzwi, które umożliwiają zebranie jaj albo posprzątanie wnętrza. Uchwyty wykonano z drewna brzozowego. Zostały ręcznie one przeszlifowane, a następnie wykończone matową bejcą. W ścianach wywiercono także kilka otworów, które zapewniają przepływ powietrza i zapobiegają nadmiernemu podwyższaniu się temperatury wewnątrz.
- Więcej o:
EKOpark w Ursusie. Odwiedziliśmy pierwszy ekologiczny park w Warszawie
RYSY Architekci zaprojektowali targowisko we wsi Żołynia. Jest świetne!
Wertykalna wioska. Blok, który łączy zalety życia na wsi i w mieście [WASZE PROJEKTY]
Biały domek na wsi. Tak budują nasi sąsiedzi ze Słowacji
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]