Wieżowiec w bauhausowskim stylu w Tel Awiwie
"Tel Aviv Arcades" został zaprojektowany przez austriacko-chiński duet architektów Penda. Forma wieżowca narodziła się w opozycji do szklanych drapaczy chmur, które wedle autorów są samotnymi wyspami w środku miasta.
Poszukując idealnej formuły
„Tel Aviv Arcades”, najnowsza realizacja Pendy, ma być odpowiedzią na styl życia dzisiejszych Izraelczyków. Chris Precht, jedna druga pracowni, wspomina, że w mieście uderzyły go żywe ulice, gwarne place i barwne wybrzeża. Celem było zaprojektowanie wieżowca, który jednocześnie dobrze wpisze się w istniejącą zabudowę, a przy tym będzie przyjazny dla środowiska.
Według Prechta, konwencjonalnym szklanym wieżowcom brakuje tożsamości, są samotnymi wyspami wybitnie różnymi od otoczenia. Architekt dodaje także, że stawianie szklanych wież w południowych regionach to kiepski pomysł, ponieważ ich elewacje odbijają promienie słoneczne, co prowadzi do nadmiernego nagrzewania się najbliższej okolicy.
Połączyć tradycję i nowoczesność
„Tel Aviv Arcades” będzie miał 118m wysokości i osiemnaście pięter. Symetryczna bryła opiera się na grze prostych jak strzała linii i miękkich zaokrągleń. Całość układa się w charakterystyczny wzorek przypominający złote lata Bauhausu. Stylistyka Waltera Gropiusa wpisuje się w kontekst miejsca. Tel Awiw słynie bowiem z wpisanego na listę Unesco „Białego Miasta” - największego na świecie skupiska architektury modernistycznej. W całym mieście znajduje się ponad 4 tys. budowli w tym stylu, wybudowanych głównie w latach 30. XX wieku przez Żydów uciekających z Niemiec.
Blok zostanie wykonany z cegły. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek będzie tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu niż szklane wieżowce. Inspiracją do zastosowania tego budulca był kunszt mistrzów murarstwa, którzy można podziwiać w najstarszej części Tel Awiwu - Starej Jafie. Każdemu z mieszkań (najmniejsze będą miały jedną sypialnię, największe - cztery) będzie towarzyszył wielki taras. Mają one pomóc w budowie sąsiedzkich więzi i wzmocnić kontakt mieszkańców z miastem. Oprócz tego ograniczą też nadmierne nagrzewanie się bloku.
- Więcej o:
Warszawa: Skyliner II – na budowie zgodnie z planem
Warszawa: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!
AND2 - najwyższy budynek w Poznaniu. W środku biura dla dużych i małych biznesów
Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Warszawa: wieżowiec The Bridge osiągnął docelową wysokość. Ma 174 metry
Warszawa: powstający wieżowiec Upper One w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk
Ruszyła budowa nowego wieżowca na warszawskiej Woli. Skyreach będzie miał ponad 170 metrów wysokości
The Bridge w Warszawie ma już 40 pięter. To najwyższy wieżowiec budowany obecnie w Polsce