Zielone projektowanie po australijsku. International House w Sydney
W największym mieście Australii powstał sześciopiętrowy biurowiec wykonany w dużej mierze z drewna. Do budowy innowacyjnego budynku wykorzystano prawie 3 tys. m3 tego surowca.


Nowe serce Sydney
Przebudowa dzielnicy Barangaroo w Sydney to największy projekt urbanistyczny w tym kraju od czasu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Nowe centrum biznesowe największego australijskiego miasta rodzi się na 22 hektarach powierzchni zajmowanej niegdyś przez port. Przestrzeń gwałtownie rosnącej dzielnicy wypełniają biurowe, obiekty handlowe, hotele, restauracje i centra rekreacyjne. Na przyszłą dekadę zaplanowano otwarcie stacji metra Barangaroo, którą zaprojektowało biuro Normana Fostera.
Ekologia przede wszystkim
Jednym z najciekawszych obiektów w tym miejscu jest International House. To unikatowy biurowiec spełniający najwyższe standardy zielonego budownictwa. Do budowy sześciopiętrowej inwestycji wykorzystano aż 2 tys. m3 drewna laminowanego krzyżowo i 950 m3 drewna klejonego laminowanego. Z tego surowca wykonano podłogi, kolumny, ściany, sufity, szyby wind i klatki schodowe.
Zastosowanie drewna to nie tylko zabieg estetyczny, a przede wszystkim - funkcjonalny. Użycie drewna - zarówno ściętego, jak i recyklingowanego - sprawiło wygenerowanie mniejszej ilości hałasu, pyłu i gazów cieplarnianych. Troska o ekologię przyczyniła się także do decyzji o rezygnacji z wielu elementów wykończeniowych. System rur, klimatyzacji i inne widoczne są gołym okiem.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.