Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak w kalejdoskopie - Jaime Hayon o projekcie Stone Age Folk

WG

Jaime Hayon, uznany przez tygodnik Time za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności, przyjechał do Polski specjalnie na Łódź Design Festival. Dzięki uprzejmości marki Ceasarstone Polska i M+Q mieliśmy okazję spotkać się z nim na porannej kawie, w łódzkim hotelu Andels.

Stone Age Folk - Jaime Hayon dla Caesarstone.
Stone Age Folk - Jaime Hayon dla Caesarstone.
Fot. Tom Mannion

Nazwać Hayona projektantem to niedopowiedzenie. Tworzy on zabawki, meble, ceramikę dla największych światowych marek. Często łączy ze sobą świat sztuki, designu a nawet architektury. Podczas spotkania opowiedział nam o projekcie "Stone Age Folk", który przez wielu uznany został najciekawszą instalacją ubiegłorocznego Tygodnia Designu w Mediolanie. 

Współpraca Jaime Hayona z marką Caesarstone trwała ponad rok. Hiszpański twórca zaprojektował pawilon architektoniczny ze szkła, metalu i kwarcu. Inspiracją był słynny Kryształowy Pałac, wzniesiony w londyńskim Hyde Parku na Wielką Wystawę w 1851 roku. Do stworzenia instalacji Hayon wykorzystał metal, szkło i ponad 48 kolorów kwarców Caesarstone. 

Pawilon ujęty w metalowe ramy, umieszczono w sali balowej mediolańskiego Palazzo Serbelloni. Wchodząc do środka, każdy mógł poczuć się jak kalejdoskopie lub we wnętrzu misternie zdobionej szkatułki na biżuterię.

Ściany i podłogi "intarsjowane" zostały precyzyjnie wyciętymi kwarcami Caesarstone. Czarno-biała podłoga i różnokolorowe materiały stworzyły niepowtarzalną mozaikę. Magiczny świat wykreowany przez Hayona, inspirowany był królestwem zwierząt, środowiskiem naturalnym i folklorem różnych kultur. Każdy dostrzec mógł tu coś innego - jedni widzieli plemienne afrykańskie maski, inni twarze klaunów, a jeszcze inni przybyszów z kosmosu. To miejsce, które pobudzało wyobraźnię.

"Freski na suficie sali balowej były dopełnieniem całej instalacji. Wystarczyło tylko podnieść głowę"

- opowiadał podczas spotkania Jamie Hayon.

 Aby konstrukcja nie była za ciężka, projektant dopełnił ją kolorowymi szkiełkami. W pawilonie pojawiły się również meble. Hayon zaprojektował zabawne karuzele z uchwytami, szafki czy stoliki kawowe.

Jamie Hayon bawi się formą, materiałem, kolorem. Łącząc nieoczywiste materiały stworzył przestrzeń, w której każdy dorosły mógł chociaż przez chwilę poczuć się dzieckiem. I chyba właśnie na tym polegał fenomen Stone Age Folk.

ZOBACZ STONE AGE FOLK>>

Skomentuj:

Jak w kalejdoskopie - Jaime Hayon o projekcie Stone Age Folk