Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mamy drugi Luwr w... Abu Zabi. Otwarcie 11 listopada

red

525 milionów dolarów - tyle kosztowało arabskich szejków prawo do używania przez następne 30 lat nazwy Luwr. 750 milionów dolarów zapłacono za możliwość wypożyczania dzieł oraz doradztwo ekspertów najsłynniejszego muzeum na świecie. 11 listopada otwiera się Luwr w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Louvre Abu Dhabi, projekt: Jean Nouvel
Louvre Abu Dhabi, projekt: Jean Nouvel
fot. Mohamed Somji

Nowa placówka Luwru została zaprojektowana przez światowej sławy francuskiego architekta Jeana Nouvela - laureata nagrody Pritzkera z 2008 roku. Wspomnijmy chociażby jedną z jego realizacji, czyli Instytut Świata Arabskiego w Paryżu

Muzeum stanęło na sztucznej wyspie w Dzielnicy Kultury Saadiyat, której plan urbanistyczny stworzyła pracownia EDAW, a sąsiednie obiekty m.in. Zaha Hadid (Performing Arts Centre), Norman Foster (Muzeum Narodowe Zayed ), Tadao Ando (Muzeum Morskie) i Frank Gehry (Guggenheim Abu Zabi).

Niczym spodek unoszący się na wodą

Początkowo planowano otwarcie placówki na 2012 rok, budowa przedłużała się i przesuwano kolejne daty inauguracji. Pięć lat później Luwr w Emiratach Arabskich otwiera swoje podwoje. We wnętrzu budynku znalazły się 23 galerie zlokalizowane w połączonych ze sobą pawilonach. Ekspozycję rozdzielają baseny i kanały z wodą. Centralną część gmachu przykrywa kopuła o średnicy 180 metrów. Ciężar zadaszenia wynosi 75000 ton - to w przybliżeniu tyle, co ciężar wieży Eiffla w Paryżu. Przez ażurowy dach zbudowany z dziewięciu warstw wpadają do wnętrza promienie słońca. Obiekt wygląda, jakby unosił się nad wodą. To właśnie efektu lekkości szukał architekt  Jean Nouvel, pracując nad projektem budynku.  

Projektowanie poza kontekstem

Jean Nouvel uznał, że okoliczny krajobraz jest suchy i jałowy, co umożliwia postawienie gmachu o oryginalnej formie. Niektórzy określają ją mianem "latającego spodka", czyli ażurowej, unoszącej się jakby nad ziemią kopuły. Ta nieco surrealistyczna forma ma jednocześnie nawiązywać do tradycji arabskiego budownictwa, a ażurowy wzór na sklepieniu - do sztuki regionu.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Mamy drugi Luwr w... Abu Zabi. Otwarcie 11 listopada