Sukces Pawła Grobelnego w Paryżu. Nagrodzono meble miejskie
Paweł Grobelny otrzymał nagrodę "Les Defis Urbaines" za projekt mebli miejskich w paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense.
Nagroda „Les Defis Urbaines” przyznawana jest przez Forum Projektów Miejskich w Paryżu każdego roku w kilku kategoriach dotyczących rozwoju miast, a jej celem jest wskazywanie projektów, które podwyższają jakość życia mieszkańców francuskich miast oraz projektów realizowanych w duchu zrównoważonego rozwoju. Najważniejszymi kryteriami przyznania nagród są: innowacyjność, dostępność, ergonomia, zrównoważony rozwój oraz komfort.
La Defense to ważny punkt na mapie Paryża oraz jedna z najbardziej znanych na świecie dzielnic biznesowych. To tutaj bije finansowe serce całej Francji, tutaj znajdują się siedziby największych korporacji na świecie i największe francuskie firmy. To właśnie dla tej dzielnicy rok temu meble miejskie zaprojektował polski projektant Paweł Grobelny. W tym roku otrzymały one prestiżową nagrodę dla projektów w kategorii przestrzeni publicznej.
W tegorocznej edycji konkursu nagrodzony został między innymi projekt platform miejskich zrealizowany dla dzielnicy La Defense w Paryżu autorstwa Pawła Grobelnego w ramach programu „Forme Publique 2016”. Meble przeszły także pozytywnie roczny test użytkowania w przestrzeni publicznej, dzięki czemu pozostaną w dzielnicy La Defense na stałe. Pozytywna ocena użytkowników była niezbędna do zatwierdzenia projektu dla stałego funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Platformy miejskie Pawła Grobelnego stały się integralną częścią La Defense. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by
sprowokować do pracy na zewnątrz. Meble zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają zachęcać do wyjścia na zewnątrz, by pracować, relaksować się i spotykać - właśnie poza budynkami.
To nie pierwszy projekt przestrzeni publicznej Pawła Grobelnego za granicą. W 2012 roku Grobelny zrealizował projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii, a w 2014 roku został laureatem międzynarodowego konkursu na przestrzenie publiczne dla francuskiego miasta Mont-de-Marsan. Inne projekty Pawła Grobelnego znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli, w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju oraz w ogrodzie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt dla La Defense jest jak do tej pory
największą realizacją polskiego projektanta w przestrzeni publicznej.
- Więcej o:
Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac
Ławka dla Strasburga. Nowy projekt Pawła Grobelnego
Meble miejskie po nowemu. Design z betonu
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu