Otwarcie muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu
19 października w Marrakeszu otwiera się muzeum poświęcone twórczości znanego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Powściągliwa ceglana bryła skrywa miękkie wnętrze w stylu haute couture.
Otwarcie muzeum w Maroku to święto mody i architektury. Yves Saint Laurent tak upodobał sobie Marrakesz, że postanowił w nim zamieszkać i kupił w mieście dom. Projektant czerpał inspiracje z bogatej marokańskiej kultury i jak sam podkreślał, odkrył tu na nowo piękno i bogactwo kolorów. Nie dziwi więc fakt, że jedno z muzeów poświęcone jego twórczości zostało wybudowane właśnie w Marrakeszu, drugie znajduje się w Paryżu.
Architektura marokańskiego muzeum
Ceglane wątki na fasadzie przypominają sploty materiału, a sposób ułożenia i przecięcia poszczególnych kostek przywodzi na myśl delikatną koronkę. Architekci ze studio KO chcieli połączyć w projekcie budynku architekturę Maroka z modą wykreowaną przez francuskiego projektanta. Obiekt jest skomponowany prosto i kontrastowo, tak jak ubrania projektowane przez paryskiego guru mody. Wnętrze ma odwzorowywać cechy luksusowych materiałów. W myśl Oliviera Marty'ego i Karla Fourniera środek miał być aksamitny, gładki i świetlisty.
Na odwiedzających czeka stała wystawa przygotowana przez Christopha Martina. Kompozycja zawierająca najważniejsze projekty Yvesa Saint Laurenta i opowiadająca o wydarzeniach z życia projektanta zajmuje 400 mkw.
W obiekcie znalazło się miejsce na bibliotekę, audytorium na 150 miejsc siedzących, kawiarnię ulokowaną na jednym z tarasów i księgarnię. Oprócz wystawy stałej muzeum planuje przygotowywanie wystaw czasowych i organizację eventów. Nowo otwarty obiekt ma powierzchnię 4000 mkw.
Bilet do muzeum kosztuje 100 dirhamów, czyli około 38 zł, dla mieszkańców Maroka cenna jest niższa i wynosi 60 dirhamów, około 22 zł.
- Więcej o:
Elbphilharmonie - imponująca filharmonia nad Łabą
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum Katyńskie - jedyny polski obiekt na krótkiej liście nagrody Mies van der Rohe 2017 [ZDJĘCIA]
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu