LafargeHolcim Awards: młodzi architekci z Polski docenieni
Dwie pierwsze nagrody w kategorii Next Generation Europe LafargeHolcim Awards należą do Polaków. Pierwszą nagrodę zdobyła praca przekształcenia dawnej, łódzkiej fabryki na mieszkania autorstwa Małgorzaty Mader, drugą - adaptacja klasztoru jezuickiego na ośrodek leczenia uzależnień opracowana przez Jakuba Grabowskiego.
W konkursie LafargeHolcim Awards promującym zrównoważone budownictwo wyłaniane są najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki oraz projektowania krajobrazu. W tym roku na konkurs nadesłano 5085 prac ze 121 krajów. Jury przyznało 11 nagród w pięciu kategoriach. Laureatami w kategorii głównej w rejonie Europy zostały ex aequo dwie pracownie: TETRA architecten odpowiedzialna za opracowanie koncepcji wpisania istniejącej mieszalni betonu w tkankę miejską w taki sposób, by połączyć dwie z pozoru nieprzystające do siebie funkcje. I BC architects and studies, które opracowało projekt dla przedsiębiorstwa zbierającego odpady.
Next Generation Europe - nagroda dla młodych architektów z Polski
Wieści o kolejnych sukcesach Polaków w konkursach niezwykle cieszą. Małgorzata Mader i Jakub Grabowski zdecydowali się na opracowanie nowych funkcji dla starych murów. Dostrzegli wartość istniejących obiektów, a ich praca polegała na zaadaptowaniu istniejącej tkanki architektonicznej tak, by jak najlepiej przystosować ją do nowych zadań. Z wrażliwości, z jaką podeszli do tematu widać, że traktują architekturę w kategorii cennego zasobu. To przestrzeń, która odpowiednio zagospodarowana może wpływać na poprawę jakości życia.
Moduły mieszkalne z zielonymi podwórkami w dawnej, łódzkiej fabryce
W pierwszym wypadku chodziło o stworzenie wygodnej przestrzeni mieszkalnej w poprzemysłowym budynku. Sposób zagospodarowania fabryki i projekt osobnych modułów mieszkalnych z opracowanymi z dbałością podwórkami wskazuje na chęć nie tylko zaspokojenia podstawowej potrzeby posiadania własnych czterech kątów, lecz także stworzenia przestrzeni, która sprzyja budowaniu więzi sąsiedzkich.
Zagospodarowanie dawnego klasztoru w Otyniu
Laureat drugiej nagrody, Jakub Grabowski, zaproponował przekształcenie dawnego klasztoru jezuickiego w Otyniu na ośrodek leczenia uzależnień. Jego projekt ingeruje w przestrzeń tak, by nową funkcję wpleść w strukturę zabytkowych zabudowań z poszanowaniem ich ducha i charakteru. Drewniana ingerencja pełni w tym wypadku również rolę konstrukcyjną. Podtrzymuje klasztorne mury, dając staremu budynkowi nowe życie. Centrum kompozycji wyznacza 100-letnie drzewo.
Skomentuj:
LafargeHolcim Awards: młodzi architekci z Polski docenieni