Kolorowe klocki w wersji BIG. Dom Lego nie mógł wyglądać inaczej
Centrum rozrywki poświęcone klockom Lego zostało otwarte 28 września 2017 roku w duńskim mieście Billund. Nietypowa forma budynku wygląda tak, jakby sama była wzniesiona z klocków. Za projekt odpowiada biuro Bjarke Ingelsa.
Niejedno dziecko układając pierwsze konstrukcje z klocków Lego marzyło, aby stały się one prawdziwymi budynkami. Architekci z pracowni BIG Bjarke IngelsGroup stanęli przed zadaniem wybudowania Domu Lego - interaktywnego centrum rozrywki, które jest poświęcone jednej z najbardziej popularnych zabawek świata. Nowy budynek miał odnosić się do idei, która od początku stoi za słynnymi klockami. Mowa tu o rozwijaniu zdolności twórczych i poznawczych u dzieci poprzez zabawę. Inwestycja została zrealizowana w duńskim mieście Billund - tam, gdzie sięgają początki firmy Lego. Założył ją w 1932 roku Ole Kirk Christiansen.
W centrum rozrywki Lego znajdzie się ogólnodostępny plac miejski
Bez wydawania 199 duńskich koron na bilet (około 110 zł) będzie można skorzystać z placów zabaw usytuowanych na tarasach budynku, wejść na dziedziniec, tzw. plac Lego, o powierzchni 200 mkw., odwiedzić sklep firmowy lub jedną z trzech planowanych na terenie centrum restauracji.
DOM LEGO - atrakcje dostępne po zakupie biletu
Po zakupieniu biletu odwiedzający będą mogli wejść do trzech stref doświadczeń (tzw. "experience zone"). Każda z nich została oznaczona innym kolorem: czerwonej przypisano kreację, niebieskiej - poznanie, a żółtej - emocje. We wnętrzu nie zabraknie klocków Lego i zestawów do zabawy indywidualnej lub w grupie. Odwiedzający, którzy zakupią bilet, będą mieli okazję zobaczyć eksponaty zgromadzone w galerii Lego Masterpiece. W tym pomieszczeniu znajdą się rzeźby i konstrukcje zbudowane przez fanów Lego z całego świata. W środku zaplanowano również miejsce, w którym będzie można prześledzić historię firmy i produkowanych przez nią zabawek tak uwielbianych przez dzieci i dorosłych.
Dom Lego niczym konstrukcja z klocków
Jak na Dom Lego przystało, budynek przypomina konstrukcję z klocków. Całość składa się z 21 poukładanych jeden na drugim prostopadłościanów zwieńczonych nietypowym zwornikiem, czyli klockiem Lego typu 2x4. Kolejne pudełka poukładane są tak, że na połaciach dachu powstają tarasy (w tym miejscu zaprojektowano ogólnodostępne place zabaw). Funkcje poszczególnych części zostały podkreślone przez zastosowanie kolorów. Całość została pomalowana na biało, a jej poszczególne części podkreślono barwnymi akcentami: czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym. Elewacja pokryta jest płytkami ceramicznymi, które przywodzą na myśl wypukłości na powierzchni klocków. Interaktywne centrum rozrywki Lego zajmie powierzchnię 12 000 mkw, wewnątrz znajduje się plac o powierzchni 2000 mkw. Inwestorzy chcą, by obiekt przyciągał nie tylko turystów - ogólnodostępne przestrzenie mają stanowić atrakcyjne miejsce dla mieszkańców miasta Billund w Danii.
Skomentuj:
Kolorowe klocki w wersji BIG. Dom Lego nie mógł wyglądać inaczej