Złoto dla Polek w Mediolanie. Nagrodzony projekt domów - krabów
W gronie zwycięzców konkursu A'Design Award znalazły się architektki z Polski: Dagmara Oliwa i Anita Luniak. Projekt pawilonów Crab Houses zlokalizowany w Sobótce u stóp góry Ślęża nagrodzono złotą statuetką.
Projekt unoszących się na smukłych nogach domów zainspirowanych kształtem tułowia kraba przekonał międzynarodowe jury i uzyskał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie A'Design Award & Competition organizowanym podczas Milan Design Week. Kompleks zaprojektowany u stóp góry Ślęża ma być bazą dla prowadzonych tam badań naukowych, innowacyjnym centrum oraz miejscem spotkania naukowców, artystów i lokalnej społeczności. Statuetkę Golden A'Design Award Winner w kategorii architektura, budownictwo i design autorki odbiorą podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Villa Olmo w Como 9 czerwca 2017 roku.
Zbadać niepewny grunt, spojrzeć w dal
Przeszklone kapsuły kadrują widoki na okolicę, tym samym wykorzystując malownicze położenie u stóp góry Ślęża. Również charakter zaprojektowanych form ma wpływać pozytywnie na atmosferę badawczą i stymulować naukowców do nieoczywistych poszukiwań. Domki stoją przecież oderwane od ziemi, wsparte na nóżkach — ich nieoczywisty kształt oraz położenie sugerują chęć poszukiwań poza zbadanym, sprawdzonym terenem, czyli tam, gdzie kryją się innowacje.
Futurystyczne pawilony
W projekcie domów - laboratoriów badawczych dominują dwa materiały: drewno pokryte laminatem z włókna szklanego i stal. Pawilony będą wyposażone w nowoczesne technologie pozwalające na oszczędzanie energii: rekuperator, pompy ciepła czy komórki solarne. Jeden z budynków będzie przeznaczony na laboratorium badawcze i salę warsztatową. W dwóch pozostałych zaaranżowano strefę mieszkalną. Nocą obiekty opracowane przez Dagmarę Oliwę i Anitę Luniak będą emitować światło niczym górskie świetliki.
O konkursie A’Design Award & Competition
Pierwsza edycja konkursu A’Design Award & Competition miała miejsce w 2009 roku i szybko weszła do ścisłej czołówki najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 18 000 prac ze 180 państw. Wysoki poziom konkursu zapewnia międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz sztuki. W 2017 roku prace oceniało ponad 170 sędziów w 110 kategoriach, w tym m.in. w zakresie architektury, wnętrz, mebli, biżuterii, jachtów.
Skomentuj:
Złoto dla Polek w Mediolanie. Nagrodzony projekt domów - krabów