Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warsaw Spire najlepszą inwestycją biznesową na świecie

red
Warsaw Spire - materiały inwestora

Warsaw Spire został wybrany najlepszą biznesową inwestycją na świecie. Nagroda MIPIM zostały przyznane w trakcie międzynarodowych targów w Cannes. Jury ogłosiło werdykt 16 marca.

W polskim środowisku Warsaw Spire budzi skrajne emocje tak wśród mieszkańców, jak i krytyków architektury. Jedni doceniają oryginalną, obłą formę, tak inną od pudełkowych wieżowców. Inni zarzucają budynkowi efekciarstwo podkreślone ekspresyjnym, chromowanym daszkiem oraz niefortunne ulokowanie na działce. Budynek nie tworzy miejskiej pierzei, ale zagarnia przestrzeń do wnętrza, tworząc wokół siebie plac. Ten argument może posłużyć również na korzyść inwestycji. Odsunięcie od ulicy spowodowało wyeksponowanie budynku i uwolniło przestrzeń zagospodarowaną na Plac Europejski właśnie. 

Obok warszawskiego wieżowca zaprojektowanego w pracowni Jaspers Eyers & Architects w finałowej czwórce znalazły się inwestycje z Londynu - Believe in Better Building autorstwa Arup Associates, z Rzymu - Il cielo di Roma pracowni 5+1AA Alfonso Femia Gianluca Peluffo oraz biurowiec Super D Technology Center znajdujący się w chińskim Shenzhen zaprojektowany w biurze Ho & Partners Architects Engineers & Development Consultants Limited.

Tym, co między innymi przekonało międzynarodowe jury do wyboru Warsaw Spire spośród 214 zgłoszonych inwestycji z 46 państw, jest aranżacja otwartej i ogólnodostępnej przestrzeni wspólnej przed biurowcem. W krótkim opisie zamieszczonym na stronie konkursu czytamy o świetnie zaprojektowanym Placu Europejskim oraz komercyjnym sukcesie inwestycji. Wynajęto już 90 procent dostępnej przestrzeni biurowej. Wyraźnie podkreślono informację o tym, że Warsaw Spire jest najwyższym biurowcem w Warszawie (180 metrów do dachu i 220 metrów z iglicą), a nawet na terenie Europy Środkowowschodniej. 

Czterech finalistów MIPIM Awards

Co wyróżnia pozostałych finalistów nagrody MIPIM, którzy rywalizowali o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie? Believe in Better Budilding z Londynu ma drewnianą konstrukcję, otwarty plan i jest energooszczędny. To przykład budownictwa zrównoważonego - jego projekt i budowa trwały niecały rok. Natomiast Il cielo di Roma - jak sama nazwa wskazuje - przypomina skrawek nieba postawiony w pionie. W długiej i wąskiej bryle, obłożnej dającymi refleksy taflami szkła, odbija się miasto. Dodatkowo budynek pełni funkcję bariery dźwiękowej - oddziela linię kolejową od osiedla mieszkalnego. Ostatni z finalistów, Super D Technology Center w Shenzhen, to przykład wieżowca w stylu high-tech - energooszczędny budynek wyposażony jest w nowoczesny system zarządzania "dziennym cyklem życia".

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Szklany kryształ w środku miasta - Q22 [NOWE ZDJĘCIA]
Snohetta - wspiąć się na architektoniczny szczyt [PERŁY ARCHITEKTURY]
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!

Skomentuj:

Warsaw Spire najlepszą inwestycją biznesową na świecie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej