Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Katuaq: Centrum Kulturalne Grenlandii ma już 20 lat

red
Centrum Kulturalne na Grenlandii Katuaq - projekt Schmidt Hammer Lassen - mat. pracowni Schmidt Hammer Lassen

Dobre projekty są ponadczasowe, tak też jest w przypadku Centrum Kulturalnego Katuaq w Nuuk - stolicy Grenlandii. Projekt opracowali duńscy architekci z pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Otwarty w 1997 roku Katuaq był pierwszym centrum kulturalnym w stolicy Grenlandii. To obiekt łączący różne funkcje. Odbywają się  projekcje filmów, koncerty, spektakle teatralne, wystawy, konferencje i spotkania.

Efekt międzynarodowego konkursu

Międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie pierwszego centrum kultury na Grenlandii, który został ogłoszony w 1992 roku, wygrali architekci z pracowni Schmidt Hammer Lassen. Przygotowana przez nich koncepcja została wybrana spośród 226 nadesłanych prac.

Architektura kontekstu inspirowana naturą 

Bryła budynku odzwierciedla wszystko to, co charakterystyczne dla Grenlandii. Nieregularna, opływowa fasada obłożona drewnem przypominająca kształty nasypów śnieżnych, przywodzi na myśl wody Oceanu Atlantyckiego. Przedostające się przez prześwity w fasadzie snopy światła nawiązują do tańczącej po niebie zorzy polarnej, a monolityczna sylwetka budynku wykonana z betonu nawiązuje do góry lodowej. Białe, jasne wnętrze z przestronnym, wysokim foyer, to efekt inspiracji meandrującymi fiordami i zaśnieżonymi przełęczami górskimi.

Wygrana w konkursie na projekt Centrum Kultury na Grenlandii to pierwszy międzynarodowy sukces, a zarazem przełomowy moment dla naszej pracowni. Dzięki niej mogliśmy spełnić swoje architektoniczne ambicje i stworzyć obiekt kultury, który nawiązuje do charakteru miejsca i staje się ważnym miejscem integrującym mieszkańców - mówi założyciel biura Schmidt Hammer Lassen, architekt Morten Schmidt.Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie wytrzymałego budynku. Architektury, która sprawdzi się w surowym, arktycznym klimacie Grenlandii. Nauczyliśmy się podczas tej realizacji wiele na temat materiałów i ich właściwości - dodaje Morten Schmidt.

Dobre projekty nigdy się nie starzeją, a najlepszą recenzją dla architektury jest czas. Dziś, po upływie dwudziestu lat od otwarcia Centrum Kulturalnego, jego spójna koncepcja architektoniczna nadal się broni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

 

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Stacja narciarska w Dolomitach - Marilleva 1400 projektu Luciano Pereniego [KLASYKI ARCHITEKTURY]
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy
Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna

Skomentuj:

Katuaq: Centrum Kulturalne Grenlandii ma już 20 lat

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej