Warsaw Spire powalczy o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie
Warsaw Spire znalazł się w finałowej czwórce biurowców walczących o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie. Nagrody MIPIM przyznawane są przy okazji międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes.
Obok warszawskiego wieżowca zaprojektowanego w pracowni Jaspers Eyers & Architects w finałowej czwórce znalazły się inwestycje z Londynu - Believe in Better Building autorstwa Arup Associates, z Rzymu - Il cielo di Roma pracowni 5+1AA Alfonso Femia Gianluca Peluffo oraz biurowiec Super D Technology Center znajdujący się w chińskim Shenzhen zaprojektowany w biurze Ho & Partners Architects Engineers & Development Consultants Limited.
Tym, co między innymi przekonało międzynarodowe jury do wyboru Warsaw Spire spośród 214 zgłoszonych inwestycji z 46 państw, jest aranżacja otwartej i ogólnodostępnej przestrzeni wspólnej przed biurowcem. W krótkim opisie zamieszczonym na stronie konkursu czytamy o świetnie zaprojektowanym Placu Europejskim oraz komercyjnym sukcesie inwestycji. Wynajęto już 90 procent dostępnej przestrzeni biurowej. Wyraźnie podkreślono informację o tym, że Warsaw Spire jest najwyższym biurowcem w Warszawie (180 metrów do dachu i 220 metrów z iglicą), a nawet na terenie Europy Środkowowschodniej.
Warsaw Spire - wady i zalety
Warsaw Spire budzi skrajne emocje tak wśród mieszkańców, jak i krytyków architektury. Jedni doceniają oryginalną, obłą formę, tak inną od pudełkowych wieżowców. Inni zarzucają budynkowi efekciarstwo podkreślone ekspresyjnym, chromowanym daszkiem jak i niefortunne ulokowanie na działce. Budynek nie tworzy miejskiej pierzei, ale zagarnia przestrzeń do wnętrza tworząc wokół siebie plac. Ten argument może posłużyć również na korzyść inwestycji. Odsunięcie od ulicy spowodowało wyeksponowanie budynku i uwolniło przestrzeń zagospodarowaną na Plac Europejski właśnie.
Czterech finalistów MIPIM Awards
Co wyróżnia pozostałych finalistów nagrody MIPIM, którzy walczą o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie? Believe in Better Budilding z Londynu ma drewnianą konstrukcję, otwarty plan i jest energooszczędny. To przykład budownictwa zrównoważonego - jego projekt i budowa trwały niecały rok. Natomiast Il cielo di Roma - jak sama nazwa wskazuje - przypomina skrawek nieba postawiony w pionie. W długiej i wąskiej bryle, obłożnej dającymi refleksy taflami szkła, odbija się miasto. Dodatkowo budynek pełni funkcję bariery dźwiękowej - oddziela linię kolejową od osiedla mieszkalnego. Ostatni z finalistów Super D Technology Center w Shenzhen to przykład wieżowca w stylu high-tech - energooszczędny budynek wyposażony jest w nowoczesny system zarządzania "dziennym cyklem życia".
- Więcej o:
Szklany kryształ w środku miasta - Q22 [NOWE ZDJĘCIA]
Varso - najwyższy wieżowiec w Polsce już w budowie
Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu