Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach
Architekci z pracowni Martina Duplantiera zaprojektowali zapierające dech w piersiach mosty, pawilony i punkty obserwacyjne na szlaku górskim w prowincji Hunan w Chinach. Stal nierdzewna z efektem lustra odbija otoczenie, tak że konstrukcje niejako dematerializują się w przestrzeni.
Projekt górskich pawilonów, mostów i punktów obserwacyjnych stworzonych w pracowni Martina Duplantiera wygrał międzynarodowy konkurs ogłoszony w 2015 roku. Obecnie jest w trakcie realizacji. Dzięki użyciu stali nierdzewnej z efektem lustra obiekty dosłownie wtapiają się w krajobraz. W nagrodzonym pomyśle liczy się nie tylko efekt estetyczny oraz najmniejsza możliwa ingerencja w naturalny krajobraz, lecz również doświadczenie, które niesie dla użytkownika. Wystarczy wyobrazić sobie spacer po zawieszonym nad górską przepaścią moście, który wygląda tak, jakby zanikał. Szklane, przezroczyste barierki oraz podłogi z efektem lustra zawieszone nad przepaścią zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie wzbudzają lęk.
Architekci nie poprzestali na użyciu efektu lustra i uzyskanych dzięki niemu zaskakujących odbić. Przeszklone podłogi w pawilonach i mostach wytwarzają złudzenie unoszenia się nad przepaścią. Jeden z mostów wyłożony w części antracytowym kamieniem ma cyklicznie napełniać się wodą, która co kilka minut wypłynie z zamontowanych w podłodze dyszach. Lustro wody utworzone na powierzchni z uwagi na panujący klimat zacznie parować i wytwarzać w okolicy sztuczną chmurę.
Projekt opracowany przez zespół architektów na czele z Martinem Duplantierem skupia się przede wszystkim na kształtowaniu doświadczeń. To architektura, która oferuje niecodzienne przeżycia, a jednocześnie podkreśla naturalne piękno gór.
Skomentuj:
Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach