Willa w Jordanii [PROJEKT]
Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.
Projekt luksusowej willi o powierzchni 1014 metrów kwadratowych powstał w pracowni architektonicznej BXBstudio Bogusław Barnaś. Ze względu na lokalizację działki w słonecznym Ammanie, niezwykle ważne było opracowanie takiej formy, która pozwoli na utworzenie licznych zacienionych przestrzeni. Architekci zaprojektowali budynek na planie nieregularnej litery "L". Tworząc całość z nachodzących, poprzesuwanych względem siebie prostopadłościanów. W ten sposób uzyskano liczne podcienia, przytulne tarasy oraz zastosowano światło odbite w celu doświetlenia strefy łazienek. Ażurowe, ruchome przysłony umieszczone na zewnątrz okien pozwoliły na regulację dopływu światła do strefy dziennej. Ich charakterystyczny wzór nawiązuje do tradycyjnej, wschodniej ornamentyki. Z tej samej ażurowej wycinanki zaprojektowano ogrodzenie willi i daszek zacieniający wejście do domu.
Projekt willi obejmował opracowanie architektoniczne rezydencji wraz z otaczającym ogrodem, basenem, ogrodzeniem oraz elementami małej architektury. Stylistyka budynku, jak również charakter ogrodu nawiązują do klimatu i charakteru lokalnej zabudowy. Układ funkcjonalny domu wpisuje się w ukształtowanie terenu działki.
Dom składa się z dwóch głównych stref mieszkalnych zlokalizowanych na odrębnych poziomach. Na jednym poziomie znajduje się wejście do głównej części mieszkalnej oraz wejście dla gości. Na poziomie nieco wyższym znajduje się wejście do strefy rodziców. Kompozycję całego założenia tworzy określona gama materiałów, dwa rodzaje lokalnego kamienia, perforowane arabskim ornamentem panele, przeszklenia, aluminiowa grafitowa ślusarka oraz drewniane tarasy.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Wiejski dom wśród pól. To widok ukształtował bryłę
Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?
Nikolay Polissky zostawił Moskwę i Petersburg, by z maleńkiej wioski uczynić światowe centrum sztuki
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem