Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

red
The Dream City, Doha, Qatar - Adam Kalinowski

Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

Adam Kalinowski zrealizował cztery projekty artystyczne z wykorzystaniem kolorowego piasku: w Warszawie (2009), Londynie (2012), Poznaniu (2013) i katarskiej Dosze (2015). W każdym z nich artysta podkreśla aspekt partycypacji. Dzieło sztuki ożywa dopiero w momencie działań podjętych przez uczestnika. Każda osoba może wchodzić do środka instalacji i penetrować projekt, zaznaczając swoją aktywność z pewną intencją lub bez. 

Projekt Adama Kalinowskiego„Rainbow Park”, powstał, by pobudzić wyobraźnię uczestników projektu. Wszyscy razem mogą bawić się w kolorowym piasku. W działaniu użyto 150 ton kolorowego i naturalnego piasku. Widzowie spacerując po całym parku, najlepiej boso, mieszają kolory zwłaszcza na krawędziach plam piasku, w taki sposób, że pojawiają się nowe barwy, np. na krawędzi czerwonego i niebieskiego powstaje fiolet, piasek żółty zmieszany z czerwonym daje pomarańczowy itp. Projekt będąc połączeniem barwnych elementów rzeźbiarskich wykonanych ze sklejki oraz barwionego piasku umożliwia uczestnikowi nieskrępowaną zabawę formą i kolorem.

Elementy wykonane ze sklejki składające się z warstw uformowanych jedna nad drugą, rozdzielają płaszczyzny kolorowego piasku organizując przestrzeń parku. Większość z nich posiada formę otwartą i przypomina fragmenty skał lub zarys obłoków, lecz także pojawiają się obrazy nawiązujące do profili twarzy osoby dorosłej i dziecka.Kolorowe rzeźbiarskie elementy są również wykorzystywane, jako miejsca do siedzenia przez starszych, by relaksować się w powstałym środowisku natomiast dla dzieci są miejscem intensywnej zabawy, które boso szalejąc po całym obiekcie, tworzą i zacierają ślady swojej aktywności. Z upływem czasu powstaje nowa jakość kompozycyjna koloru, który płynnie przechodząc jeden w drugi przypomina widmo światła białego. Użyty kolorowy piasek posiada kilka gradacji od 0,4 mm czyli przypomina piasek z plaży nadmorskiej do ziarnka o średnicy 3 mm. Dzięki temu poszerza się spektrum wrażeń dotykowych. Dodatkowym elementem jest około 25 pomalowanych, kolorowych głazów. Projekt jest więc fuzją przestrzeni plastycznej oraz bezpośrednio związanych z nią wrażeń dotykowych. 

Publiczność Rainbow Park można liczyć w miliony widzów; przez 3 miesiące lata 2012 roku, kiedy to właśnie w tym mieście odbywała się olimpiada w Londynie przez Southbank Centre przewinęło się 7.8 mln widzów a z tego 15% stanowiła młodzież poniżej 13 roku życia (dane pochodzą z Southbank Centre). 

Adam Kalinowski - artysta urodzony w Poznaniu, tam też mieszka i pracuje. Studiował kulturoznawstwo i antropologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor projektów artystycznych i artykułów podejmujących tematykę sztuki. Więcej informacji o działalności Adama Kalinowskiego znajdą Państwo na stronie artysty.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

[WROCŁAW] Nieskończony zielony - czyli co mogą rośliny
NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe

Skomentuj:

Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej