Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

Redakcja

Coraz częściej pokazujemy projekty domów, które w części frontowej pozbawione są okien. Architekci tłumaczą takie rozwiązania chęcią uproszczenia bryły, uzyskaniem klarownego rysunku całości i oddzieleniem domu od otoczenia, w taki sposób, by zapewnić prywatność mieszkańcom. Czy to odwracanie się budynków od ulic, zamykanie frontów można odczytać jako znak czasu?

Dom projektowany jest trochę jak twierdza, wydziela przestrzeń z miasta, a nie łączy się z nią. Zamknięta bryła pozbawiona okien niejako izoluje budynek od otoczenia i od sąsiadów. W literaturze otwarta brama symbolizowała gościnność. Co dziś symbolizuje fasada bez okien? Może być odczytana jako chęć odizolowania się od sąsiadów. Świadczy o tym, że w miejscu zamieszkania coraz rzadziej nawiązujemy kontakty z mieszkańcami okolicy. Życie towarzyskie toczy się w szeroko zakreślonych kręgach, które coraz rzadziej determinuje fakt, przebywania w tej samej przestrzeni. Równocześnie stosowanie zamkniętych fasad bez okien może być spowodowane chęcią zminimalizowania hałasu, który dociera z przebiegającej niedaleko drogi, pełne ściany stanowią wówczas barierę akustyczną. Innym powodem jest również trend projektowy inspirowany minimalizmem. Pozbawienie fasady dodatkowych elementów, jakimi są na przykład okna podkreśla rysunek bryły. 

Duże przeszklenia stosowane coraz chętniej w budownictwie mieszkalnym począwszy od początku XX wieku miały łączyć wnętrze z zewnętrzem. Dzięki temu zamknięta przestrzeń domu absorbowała widok z zewnątrz potęgując tym samym iluzję przestronności. Panoramiczne okna pozwały na doświetlenie wnętrza domu. I są one nadal stosowane przy projektowaniu domów jednorodzinnych. Duże przeszklenia zazwyczaj otwierają dom na las lub ogród. Ten sposób, kształtowania przestrzeni jest w pełni zrozumiały, natomiast zastanawia fakt, odcinania fasad budynków od strony ulicy i pozbawienia ich okien. Obok takiego rozwiązania architekci stosują często atria lub świetliki właśnie po to, by doświetlić równomiernie wnętrze budynku. Możemy to zaobserwować w innym opisywanym przez nas projekcie - domu w Gliwicach

Dom w MalmĂś, który możecie zobaczyć na wizualizacjach jest zaprojektowany według zasady opisanej powyżej, a mianowicie otwiera się na ogród poprzez zastosowanie dużych panoramicznych okien i zamyka się od strony ulicy. Wspomniana już fasada pozbawiona jest okien. Minimalistyczną bryłę budynku podkreśla silnie zgeometryzowane trofeum myśliwskie umieszczone na frontowej ścianie prowadzącej do wejścia. Ściana, ta pełni również funkcję przesłony, zasłania taras usytuowany z tyłu budynku, tak by odpoczywający na nim mieszkańcy mogli się czuć komfortowo.

Architekturę całego budynku tworzą dwie bryły ułożone prostopadle do siebie. Pierwsza, z dwuspadowym dachem wykonanym z dachówki bitumicznej, w którym stworzone zostało przestronne okno dachowe zapewniające dopływ promieni słonecznych do wnętrza, zdaje się nieco dominować nad drugą – z płaskim dachem. Obie części zespala ze sobą ciąg okien umieszczonych na parterze, dzięki którym taras znajdujący przed domem wydaje się być integralną częścią wnętrza. Ułożone w ciągu okna zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na parterze, wśród których najbardziej wyeksponowany został pokój dzienny.

Projekt domu powstał w pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci

Autorzy: Anna Misiura, Łukasz Kabarowski

Adres: Skegrie (Szwecja, okolice niedaleko MalmĂś)

Powierzchnia użytkowa: 233 m kw.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach
Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
Od ulicy widać tylko drewnianą ścianę. Introwertyczna miejska willa

Skomentuj:

Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej