Skromny i uroczy. Kryty łupkiem dom w Trokach
Nieduży, całoroczny dom kryty z drewnianą elewacją i łupkiem na dachu. Otwiera się na przyległe krajobrazy i przypomina zabudowę z dawnych lat. To dom, o jakim z pewnością marzy wielu z nas.
Współczesne domy aby być piękne wcale nie muszą odwoływać się do modernistycznej stylistyki - dla wielu zbyt surowej i bardziej pasującej do wnętrz biurowych, niż wnętrz mieszkalnych, które powinny kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska. Położony między urokliwymi jeziorami dom w Trokach zaprojektowany przez architektów z pracowni Aketuri Architektai udowadnia, że współczesny dom może także czerpać z tradycyjnej architektury i nie musi mieć ogromnej powierzchni, aby zapewniać mieszkańcom komfort i wygodę.
Dom ma 130 metrów kwadratowych. Od zewnątrz to prosta ciemnoszara bryła o klasycznym dwuspadowym wysokim dachem pod którym schowano użytkowe poddasze. Tradycyjna forma została tu jednak zestawiona z nowoczesnymi rozwiązaniami. Znajdziemy tu zarówno duże połaciowe okna, czy duże rozsuwane szklane drzwi, które po otwarciu pozwalają niemal całkowicie połączyć salon z przylegającym do budynku tarasem.
Przeszklona elewacja została nieznacznie wycofana, dzięki czemu powstał zadaszony podcień nad wyjściem na taras, a cała bryła nabrała odrobiny dynamizmu. Wszystkie zabiegi formalne są jednak niezwykle wyważone i pasują do skromnej formy samego budynku.
Z myślą o komforcie użytkowników dach został wykonany z łupków, a przylegający do budynku taras wyłożono drewnem poddanym wcześniej specjalnej obróbce termicznej. Powstały w wyniku tego procesu materiał - to ciągle przyjemne w dotyku drewno, ale dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne, a co z tym związane - wymaga dużo rzadszej konserwacji.
Na parterze znalazła się salon wysokości dwóch kondygnacji, otwarta kuchnia, a także sypialnia rodziców oraz łazienka. Przestrzeń pomiędzy kuchnią a schodami na piętro została wykorzystana jako garderoba i miejsce do przechowywania. Południowa elewacja jest niemal całkowicie przeszklona i po otwarciu łączy się z dużym tarasem. to dodatkowa przestrzeń dla mieszkańców na okres wiosny, lata i wczesnej jesieni. Pierwsze piętro to trzy sypialnie i nieduża łazienka.
Dodatkowo na działce powstał także drugi, niewielki budynek z jednospadowym dachem zbliżonym do dachu płaskiego. Od zewnątrz został wykończony tymi samymi materiałami, co główny budynek. W jego wnętrzu znalazły się garaż, nieduża szopa oraz zaprojektowana z myślą o gościach nieduża część stanowiąca osobną część gościnną. Analogicznie jak w domu właścicieli także tutaj pojawił się drewniany taras i zadaszenie - tym razem w formie ściętego w stronę okien obszernego gzymsu.
Urokliwa okolica, dobra architektura i możliwość nieskrępowanego przebywania gości niezakłócająca codziennego życia domowników z pewnością sprawią, że dom będzie przyjemnym miejscem do życia oraz będzie bardzo chętnie odwiedzany przez osoby z zewnątrz.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Light house - lekki i mobilny dom na lato
HIT: Drewniany domek w Szwajcarii [ZDJĘCIA]
Małe jest piękne! Domek dla singla lub pary [PROJEKT]
Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie
Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz
Dom letniskowy w Żywcu. Prosty i skromny
Dom letniskowy bez pozwolenia na budowę
Nolla - domek letniskowy po fińsku