Dom przełamujący schematy. Drewniany dom z Wilna
Na obrzeżach Wilna pracownia Aketuri architektai zaprojektowała nieduży dom jednorodzinny. Wybrana została nowoczesna, modernistyczna stylistyka zrywającą z istniejącym otoczeniemotoczeniem.
Na istniejący wokół działki kontekst składały się stare, mocno zniszczone zabudowania z początków XX wieku, przemieszane z ogromnymi rezydencjami pochodzącymi z okresu pierwszych lat niepodległości państwa litewskiego. Te nowobogackie zabudowania według architektów z pracowni Aketuri architektai bardziej przypominały budynki odpowiednie na szkoły niż budownictwo jednorodzinne.
Stąd decyzja o zaprojektowaniu budynku w zupełnie nowej formie, który wprowadzałby w otoczenie świeżą estetykę dostosowaną do współczesnych wymagań zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.
Budynek przybrał formę prostego kubiku zbliżonego wymiarami do sześcianu. Prosta forma została delikatnie urozmaicona za pomocą dużych okien sięgających poziomu podłogi, które poprzez swoją wielkość dodatkowo podkreślają nowoczesny charakter budynku. Wyrazistym elementem jest także nietypowe zadaszenie tarasu wystające jako głęboki betonowy wspornik z przeszklonymi otworami podwieszony na stalowych cięgnach.
Ale nowoczesna, modernistyczna forma nie oznacza całkowitego zerwania z tradycyjną architekturą regionu. Elewacje zostały wykończone pionowymi drewnianymi listewkami przywodzącymi na myśl typową drewnianą zabudowę i wpisującymi budynek w okoliczną przyrodę. Jasna barwa drewna kojarząca się z domowym ciepłem została zestawiona z grafitową stolarką okienną i nadprożami w tym samym kolorze. Całość to nowoczesna forma, która choć odcina się od sąsiadującej zabudowy, to jednak próbuje wejść z nią w dialog i opowiedzieć o tradycyjnym pojmowaniu domu za pomocą współczesnych środków wyrazu.
Parter budynku został rozplanowany jako strefa dzienna. Znajdziemy tu kuchnię z kącikiem do śniadań oraz salon połączony z jadalnią i niewielkim aneksem mogącym służyć za gabinet czy miejsce do pracy. Piętro to strefa prywatna - sypialnia rodziców w układzie master bedroom oraz trzy pokoje dziecięce. Ciekawym rozwiązaniem jakie zastosowano na piętrze jest doświetlenie niektórych pomieszczeń poprzez dachowe świetliki, które umożliwiły doświetlenie takich przestrzeni jak łazienki przy jednoczesnym zachowaniu intymności i bez otwierania ich wnętrz na widok osób z zewnątrz.
ZOBACZ TEŻ: Dom rekreacyjny, w którym można mieszkać cały rok
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom wśród drzew we Wrocławiu [PROJEKT]
Dom horyzontalny w japońskim ogrodzie [PROJEKT]
Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]
Dom z grafitowym pancerzem i drewnianym wnętrzem
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]