Muzeum Sztuki od Daniela Libeskinda. Nowy gmach MMC
Litewskie Muzeum MMC (Modernaus meno centras) powstało w 2009 roku. Choć posiada kolekcję, w której znajduje się kilak tysięcy wybitnych dzieł litewskich artystów, do dziś nie doczekało się stałej siedziby. Wszystko zmieni się już niebawem - w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowego gmachu na potrzeby muzeum zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.
MMC to instytucja ufundowana przez Viktorasa Butkusa, który przekazał na potrzeby muzeum liczącą ponad cztery tysiące wybitnych prac rodzinną kolekcję dzieł sztuki stworzonych przez litewskich artystów od roku 1960 do dzieł współczesnych.
W przyszłym roku w centrum Wilna ma ruszyć budowa gmachu zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda (we współpracy z litewskimi pracowniami Do Architects i Baltic Engineers). Projekt muzeum, tak jak poprzednie prace Daniela Libeskinda odznacza się dynamiczną, rzeźbiarską formą, tak charakterystyczną dla jego twórczości.
Budynek ma stanąć w pobliżu starego miasta - stąd też architekt zaczerpnął inspirację do swojego projektu. Bryła muzeum to opowiedziana współczesnym językiem miejska brama, która przez kulturę prowadzi do współczesnych osiągnięć cywilizacji.
Chcieliśmy stworzyć muzeum dla obywateli Litwy, ale także stworzyć dom dla naszej kolekcji i udostępnić ją międzynarodowej publiczności. Kolekcja przedstawia kulturalne dziedzictwo Litwy. Projekt Daniela Libeskinda jest ekspresyjny, innowacyjny i co najważniejsze opowiada historię łącząc ją z przyszłością miasta - opisuje projekt Daniela Libeskinda Viktoras Butkus.
Bryła została z jasnych, fakturowanych betonowych płyt, z dużymi przeszklonymi partiami, których celem jest wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła.
Przypominająca rozrzeźbiony prostopadłościan bryła przecięta została ukośnym ogólnodostępnym dziedzińcem otwierającym się na miejski plac. wewnątrz dziedzińca znajdzie się klatka schodowa prowadząca na rozległy taras, na którym prezentowane będą rzeźby z kolekcji muzeum. taka otwarta dla wszystkich przestrzeń stanie się naturalnym przedłużeniem miejskiego placu i być może zachęci także do wejścia do muzeum osoby, które na co dzień nie są zainteresowane oglądaniem wystaw.
Budowa muzeum ma trwać 3 lata i zakończyć się w roku 2019.
Czy nowy budynek ma szansę stać się ikoną i powtórzy sukces Muzeum Żydowskiego w Berlinie? Weźcie udział w sondażu i napiszcie w komentarzach, co sądzicie o nowym budynku.
- Więcej o:
Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda
Łotewskie Muzeum Sztuki Współczesnej [WYNIKI KONKURSU]
Daniel Libeskind o projektowaniu i znaczeniu budynków
Wiemy, jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]
Złota 44. Sprawdzamy, co dzieje się na budowie apartamentowca
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków