7 kolorów elewacji - Tak będzie wyglądał nowy budynek Uniwersytetu w Utrechcie
Budowa nowych obiektów związanych z edukacją to inwestycja w przyszłość. Ale nowe budynki uniwersyteckiej to nie tylko okazja do poprawienia warunków kształcenia, ale wyjątkowa ranga obiektów jest także okazją do zaprojektowania nowoczesnej i ciekawej architektury.
Wysoka ranga nowych obiektów uniwersyteckich sprawia, że często ich koncepcje wybierane są w konkursach, tak aby nowe budynki zapewniały zarówno optymalne warunki, ale jednocześnie dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, były także wizytówką i symbolem samej uczelni.
Uniwersytet w Utrechcie zdecydował się na podobne rozwiązanie i przy rozbudowie kampusu ogłosił konkurs na nowy budynek. Zwyciężyło konsorcjum SPARK, w którym za architektoniczną stronę projektu odpowiada pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects.
W nowym budynku znajdą się dwa duże audytoria, każde przeznaczone dla ponad dwustu osób, studio radiowe i telewizyjne, sale naukowe i wykładowe oraz zaplecze gastronomiczne.
Fasada została zaprojektowana przy użyciu lekko wklęsłych i wypukłych paneli z anodowanego aluminium w siedmiu ciepłych kolorach, każdy reprezentujący jeden z siedmiu instytutów, które znajdą swoją siedzibę w budynku. Sercem wnętrza będzie przestronne atrium ciągnące się przez wszystkie kondygnacje i stanowiące główny trzon komunikacji w budynku.
Ale nowy budynek, to także wyraz nowego myślenia o przestrzeni. Nowy gmach stanie w miejscu olbrzymiego parkingu samochodowego. Powstanie niewielki plac z elementami zieleni, który znajdzie swoje przedłużenie w przestrzeni pod budynkiem, gdyż całość zostanie wyniesiona ponad poziom terenu umożliwiając swobodną komunikację. Swoistą kontynuacją placu będą też zielone tarasy powstałe na kaskadowo ułożonych kolejnych poziomach dachu.
W budynku zaplanowano też aż 1200 miejsc postojowych dla rowerów, tak aby każdy, kto wybierze tą zdrowszą i bardziej ekologiczną formę transportu bez problemu mógł znaleźć miejsce do zaparkowania swojego jednośladu.
Ciekawostką może też być forma konkursu, który obejmuje projekt, budowę oraz utrzymanie obiektu przez 15 lat. W Polsce zazwyczaj mamy w miejsce jednego konkursu kilka osobnych i osobne niewspółpracujące ze sobą firmy. Często prowadzi to do paraliżu, gdy wykonawca zarzuca projektantowi błędy, chce zastosować inne technologie itd. W przypadku jednego konsorcjum firmy współpracują ze sobą, mają możliwość wspólnego decydowania i wybierania rozwiązań najlepszych nie tylko doraźnie, ale takich, dla całego procesu projektowego i późniejszej konstrukcji i użytkowania budynku.
Planowany termin zakończenia prac budowlanych to grudzień 2017.
- Więcej o:
Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy
Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania
Uniwersytet Warszawski z nowym ośrodkiem. Niezwykłe budynki w starym kamieniołomie
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii w Lublinie
Nowy budynek ASP w Warszawie przyjął pierwszych studentów
Linte^2 w Gdańsku. Budynek stworzony dla naukowców [ZDJĘCIA]
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]