Trendy w projektowaniu. Jak tworzyć modne wnętrza?
Aranżacja wnętrz też podlega modzie. Zmieniają się style, użyte materiały, kolory, dodatki. Jedno pozostaje stałe - funkcjonalność. Jak stworzyć wnętrze nowoczesne, w zgodzie z najnowszymi trendami, a jednocześnie wygodne i przyjazne?
Zmiany w aranżacji wnętrz nie są może gwałtowne, ale zauważalne. Tworząc przestrzeń, warto wziąć je pod uwagę. Prawdziwą „kopalnią” trendów są tygodnie wzornictwa (np. Milan Design Week czy Dutch Design Week) i targi designu, odbywające się w różnych zakątkach świata. Zobaczcie, jakie trendy dominują w tym roku.
Z miłości do natury
Miłość do natury widoczna jest w aranżacjach wnętrz już od kilku sezonów, teraz jeszcze bardziej się umocniła. To już nie tylko stosowanie naturalnych materiałów, takich jak różne gatunki drewna, elementy wiklinowe, rattan, manila, raffia, kamień, bawełna i len, ale także wykorzystanie w deseniach wizerunków roślin i zwierząt.
Ciekawą propozycją są meble obite tkaninami z wytłoczonymi roślinnymi wzorami. Motywy roślinne pojawiają się też na ścianach w postaci tapet. Coraz częściej spotyka się meble i dodatki o biomorficznych kształtach, np. puf w formie kamienia albo lampy w kształcie kwiatowego pąka. Również producenci wykładzin (np. Forbo Flooring) stają na wysokości zadania, a w ich ofertach pojawiają się wykładziny z wzorami do złudzenia przypominającymi motywy zaczerpnięte z natury - kamienie, piasek czy trawę.
W zaprojektowanym zgodnie z tym trendem wnętrzu nie może zabraknąć żywej zieleni. Kwiaty rosną w doniczkach i miniszklarniach umieszczonych w każdym wolnym miejscu. Modne jest tworzenie zielonych ścian, czyli ogrodów wertykalnych. Mogą być stworzone z mchu lub pnących się roślin o ozdobnych liściach. Świetną dekoracją (zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i biur) mogą być również pnie drzew, które zdają się rosnąć w pomieszczeniach.
Moduł do modułu
W aranżacji nowoczesnych wnętrz trumfy święcą meble modułowe (systemowe). Można je dowolnie zestawiać, przestawiać, dzielić. Łączyć w pionie, poziomie, dodawać szuflady i półki. Każdy komponent stanowi odrębną całość, jednocześnie może stać się dopełnieniem większego kompletu. Modułowe są szafy, witryny, komody, półki, regały, a nawet barki, pufy i sofy. Poszczególne części są zwykle wykonane w sposób pozwalający na postawienie ich w każdym miejscu, mają bowiem takie same fronty, jak i tyły. Są przy tym pakowne i bardzo funkcjonalne. Co więcej, dają gwarancję stworzenia niepowtarzalnego wnętrza.
Modę na modułowość zauważyli również producenci wykładzin podłogowych. Płytki dywanowe dają nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych. Poszczególne elementy (np. w różnych odcieniach) można dowolnie „układać” tworząc coraz to nowe kombinacje.
Sztukawe wnętrzach
Przez lata modne były ściany puste. Obecnie tworzy się na nich domowe galerie. Kompozycja stworzona z wielu obrazów, plakatów, fotografii jest znakomitym sposobem by nadać aranżacji indywidualny charakter.
Niezwykłą galerię można stworzyć np. z pustych ramek w różnych kolorach, o rozmaitych wielkościach czy kształtach. Świetną dekoracją są lustra. Gustownie oprawione mogą zastąpić obraz. Nowym trendem jest wieszanie wielu małych luster w różnych kompilacjach i kompozycjach. Bardzo modne są też wielkoformatowe grafiki na całą ścianę.
Szuka nie musi pojawiać się tylko na ścianach. Niektórzy producenci (np. Forbo Flooring) są w stanie przenieść dowolny wzór na wykładziny podłogowe.
Podłogowe układanki
Renesans przeżywa układanie drewnianej podłogi w jodełkę. Taki wzór emanuje ciepłem i elegancją. W jodełce klasycznej klepki są podcięte pod kątem prostym, a we francuskiej na ukos, pod kątem 45 lub 60 stopni.
Ciekawą alternatywą dla parkietów są wykładziny – dywanowe lub z PVC. Nowoczesne wyroby wykorzystują we wzornictwie desenie surowego drewna, desek podłogowych, motywów drewna, kamienia, metalu czy nawet szkła. W sypialni i pokoju dziecięcym doskonale sprawdzają się miękkie i ciepłe wykładziny dywanowe, a np. w przedpokoju, kuchni i łazience lub w garażu - wykładziny elastyczne.
Powrót do szalonych lat 70.
Wracają wnętrza z lat 70., ale w nowym, odświeżonym wydaniu. To połączenie stylu hippie, beatnik, boho chic i funky. Klimat tamtych lat można przywołać kładąc na ścianach kolorowe tapety lub wybierając wykładziny w geometryczne wzory.
Wśród kolorów dominują beżowy, piaskowy, szałwiowy, zielony, brązowy, pomarańczowy, granatowy, śliwkowy, oberżyna i fiolet. Meble z elementami plastiku i akcesoria powinny błyszczeć, warto wykorzystać więc elementy chromowane lub polerowane. Aranżacja wnętrz w stylu lat 70. to mnogość obrusów, firanek, szkliwionej ceramiki, wazoników. By uzyskać efekt wnętrza nawiązującego do tamtej epoki, warto sięgnąć również po akcesoria kojarzone z klimatem disco, czyli te w kolorze srebra i złota.
Moc fioletów
Po epoce kolorów ziemi, do wnętrz wkroczył fiolet. Ta barwa wygląda elegancko i nowocześnie, ale zbyt ciemny odcień położony na wszystkich ścianach może przytłaczać, zaś zbyt jaskrawy może być za agresywny.
Fiolet dobrze prezentuje się w towarzystwie innych kolorów, zwłaszcza żółcieni oraz szarości. Należy unikać łączenia go z kolorami bazowymi, a więc niebieskim i czerwonym. Mocno trzymają się pastelowe odcienie rozbielonego różu. Połączone z bielą wyglądają subtelnie dodając wnętrzu lekkości. Intensywny fiolet będzie świetnie wyglądał... na podłodze!
Wszystko wskazuje na to, że moda na modułowe rozwiązania, roślinne motywy czy dekoracje na ścianach pozostanie z nami jeszcze długi czas. Aranżując przestrzeń (niezależnie czy to mieszkalną, czy biurową) warto czerpać z wnętrzarskich trendów pełnymi garściami – zestawiać je ze sobą i eksperymentować.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
- podłogi
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle