Nie chcemy przebywać w takich samych pomieszczeniach. Co zrobić, aby się wyróżnić?
Minęły już czasy, w których wszystkie placówki oświatowe, biura, przychodnie wyglądały tak samo. Zajrzeliśmy do kilku oryginalnie zaprojektowanych miejsc, które wyróżniają się na tle innych.
Jeszcze kilkanaście lat temu wchodząc do pierwszego lepszego budynku szkoły podstawowej mieliśmy niemal pewność, że na podłodze znajdziemy linoleum w dziwnym kolorze, a ściany pokrywać będzie lamperia. W przychodni królowała biel, a w biurach stały rzędy takich samych biurek z komputerami, porozdzielane gdzieniegdzie umownymi ściankami.
Na szczęście zmieniła się mentalność zarówno zarządców obiektów, właścicieli firm jak i pracowników. Mogąc wybierać, klienci decydują się na korzystanie z ładnych placówek, a nowe pokolenie pracowników nie tylko zwraca uwagę na wynagrodzenia i pozapłacowe benefity, ale również i na wygląd miejsca pracy.
Dobrze zaprojektowana, przyjazna przestrzeń przyciąga klientów. W przemyślanych przestrzeniach pracuje się chętniej i wydajniej. Przyjrzyjmy się kilku dobrze zaprojektowanym, oryginalnym miejscom.
Biuro... na plaży?
W miejscu pracy spędzamy aż 1/3 życia. Coraz więcej firm rezygnuje z małych gabinetów na rzecz otwartych, urozmaiconych przestrzeni. Kluczem do tworzenia dobrego, przyjaznego biura jest personalizacja - poznanie potrzeb pracowników i włączenie ich do wspólnego projektowania.
Ciekawym przykładem jest biuro w T-Mobile Office Park w jednym z wieżowców na warszawskim Mokotowie. Aranżacja przestrzeni to dzieło pracowni A+D Retail Store Design. Architekci podzielili powierzchnię biura na różne strefy - każda z nich ma swoje jasno określone przeznaczenie. Zwróćmy uwagę na kilka z nich.
Edu to część do nauki, Gym - miejsce do ćwiczeń a Fun to przestrzeń zarówno do rozrywki jak i spotkań. W części nazwanej Sun możemy poczuć się jak na plaży, a w NYC jak w Nowym Jorku. Główną rolę w kształtowaniu przestrzeni odegrały podłogi. Wykorzystano tu wykładzinę Flotex o wzorach drukowanych cyfrowo, które do złudzenia przypominają naturalne materiały. W biurze na Mokotowie można więc znaleźć piasek, bieżnię lekkoatletyczną, kamienie i kostkę brukową. Te wnętrza prezentują się świetnie!
Przedszkole inne niż wszystkie
"Czym skorupka za młodu nasiąknie..." - tę maksymę doskonale zrozumieli projektanci wnętrz przedszkola nr 3 w podwarszawskim Raszynie. Przedszkole w Raszynie, stworzone przez Pracownię Projektową Janusz Pachowski PPiP, wyróżnia się niestandardowym, wielobarwnym i przyjaznym małym użytkownikom wnętrzem. W części wspólnej znajdziemy meble o opływowych kształtach.
Zwracają uwagę duże donice z prawdziwą zielenią, wokół których zaprojektowano ławeczki. W holu, salach, na korytarzach i schodach wykorzystano minimalizujące hałas wykładziny akustyczne Forbo Sarlon. W miejscach, w których dzieci bawią się na podłodze, użyto kolorowych wykładzin dywanowych. Ściany zdobią kolorowe tablice w kształcie zwierząt wykonane z linoleum.
Szpital wcale nie "szpitalny"
Szpitale wcale nie muszą "straszyć" sterylną bielą. W Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu zdecydowano się na jasne, kremowe barwy. Na korytarzach widzimy grafiki z motywem brzozowego lasu. Na podłogach położono wykładzinę Forbo Sphera, charakteryzującą się wysoką trwałością i niskimi kosztami utrzymania. Dodatkowo jest to produkt w 100% bezftalanowy. Zwracają uwagę dekoracyjne elementy w wykładzinie - liście kasztanowca. Wykonano je techniką Aquajet.
Aby stworzyć oryginalne, wyróżniające się pomieszczenia, wcale nie trzeba dysponować olbrzymim budżetem. Wystarczy tylko pomysł i trochę kreatywności. Inwestycja w dobre wnętrza z pewnością się opłaci.
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli