Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Młodzi o blokach. Wielka płyta oczami młodych projektantów

mat. partnera
Projekt rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty - I nagroda w II edycji konkursu Cembrit Bold - Aleksandra Gryc i Weronika Marek

Wielka płyta to dziedzictwo wielu krajów Europy środkowo-wschodniej. Do dziś w blokach z poprzedniej epoki mieszka duża część społeczeństwa, a charakterystyczne osiedla determinują krajobraz wielu miejskich dzielnic. Jak sprawić by przestrzenie te stały się bardziej przyjazne? Na to pytanie musieli odpowiedzieć młodzi projektanci w drugiej edycji konkursu Cebrit Bold. Sprawdźcie jak sobie poradzili.

W budynkach z wielkiej płyty zgodnie z szacunkami mieszka około 11 milionów Polaków. Jak wyglądają te osiedla? Ogromna skala i długi czas, który minął od ich wybudowania sprawił, że ich los jest bardzo różny. Niestety najczęstszym scenariuszem jest prosta termomodernizacja połączona często z krzykliwym kolorem elewacji. Choć takie działania poprawiają termoizolacyjność bloków, to rodzą cała masę problemów głównie estetycznych. Kwestie zagospodarowania osiedli czy stworzenia przestrzeni integrującej mieszkańców, to temat jeszcze bardziej odległy, którym prawie nikt się nie zajmuje.

A może być zupełnie inaczej. Aby wyłonić najciekawsze rozwiązania młodzi projektanci w II edycji konkursu Cembrit Bold zostali poproszeni o przedstawienie swoich pomysłów na wielka płytę. zobaczcie nagrodzone prace i oceńcie czy udało się poradzić sobie w kreatywny sposób z problemami wielkich osiedli.

I nagroda - Projekt rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty

Projekt rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty - I nagroda w II edycji konkursu Cembrit Bold - Aleksandra Gryc i Weronika Marek

Pierwsza nagroda została przyznana Aleksandrze Gryc i Weronice Marek. Młode architektki postawiły sobie za cel humanizację i indywidualizację przestrzeni wielkiego blokowiska. Narzędzie jakiego użyły autorki do realizacji tego celu jest proste i dostępne. To balkon w zaproponowanych kilkunastu wariantach funkcjonalnych, oraz jego multiplikacja w postaci małej architektury umiejscowionej w przestrzeniach wspólnych osiedli.

II nagroda - Blokowiska, problem małych miast

Blokowiska, problem małych miast - II nagroda w II edycji konkursu Cembrit Bold - Mateusz Kozica

Autor pracy nagrodzonej II nagrodą to Mateusz Kozica. Jego praca została doceniona za próbę przywrócenia mieszkańcom dumy z osiedla. W swoim projekcie zmierzył się z jednym z Wieluńskich osiedli. W małych miejscowościach, często takie osiedla są traktowane jako relikt poprzedniej epoki a mieszkańcy najchętniej by się ich pozbyli. Mateusz zaproponował coś dokładnie odwrotnego. Z niechcianej przeszłości osiedle ma stać się nową wizytówką miasta, zupełnie nową, świeżą i zupełnie nieoczekiwana narracją w opowieści o polskich blokach.

III nagroda - Podniebne podwórko

Podniebne podwórko - III nagroda w II edycji konkursu Cembrit Bold - Maciej Balcerowski i Bartosza Girek

Praca Macieja Balcerowskiego i Bartosza Girka to projekt bardziej koncepcyjny niż realizacyjny, ale śmiała wizja podniebnego podwórka niewątpliwie wydaje się bardzo kusząca. To eksperyment i moc wyobraźni, ale to właśnie śmiałe pomysły, które wcześniej były uznawane za niemożliwe do realizacji. Ale to właśnie takie wizjonerskie podejście zawsze prowadziło do wielkich rewolucji w architekturze.

Jak widać, remont blokowisk nie musi kończyć się pastelozą czy krzykliwym rysunkiem piramid na elewacji, a przestrzenie, na które dziś wielu z nas patrzy niezbyt przychylnym okiem przy odrobinie dobrej woli mogą stać się ciekawą i przyjazną przestrzenią dla wszystkich mieszkańców. Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami na tema zaproponowanych rozwiązań.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. Można inaczej!
Koniec z pastelozą lub kiczowatymi obrazkami. Styropian nie musi szpecić!
Polska Rzeczpospolita Styropianowa

Skomentuj:

Młodzi o blokach. Wielka płyta oczami młodych projektantów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej