Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania na płaskim dachu
Domy z płaskimi dachami przeżywają prawdziwy renesans. Proste, geometryczne formy są dziś wyznacznikami nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Co warto wiedzieć o domach z płaskimi dachami? Na jakie sprawdzone rozwiązania warto postawić?
Płaskie dachy były szczególnie popularne w architekturze początków XX wieku i lat międzywojennych. Architekci związani z nurtem modernizmu projektowali proste, harmonijne bryły, które do dziś zachwycają dynamiką linii i elegancją form. Charakteryzowały je m.in. płaskie dachy, duże przeszklenia i fasady pozbawione “barokowego” przepychu. W PRL-u dom jednorodzinny był najczęściej sztampową kostką. Później w całej Polsce stawiano domy ze spadzistymi dachami.
Na szczęście domy z płaskimi dachami wróciły do łask i dziś znowu proste, kubistyczne bryły są wyznacznikiem nowoczesnej architektury. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko modzie, ale i licznym zaletom użytkowym.
Jakie są zalety domów z płaskim dachem?
Warto wiedzieć , że nowoczesne płaskie dachy nie są idealnie poziome. Buduje się je z niewielkim spadem (niewidocznym gołym okiem), dzięki czemu woda deszczowa jest swobodnie odprowadzana. Pomijając wymiar estetyczny, domy z płaskimi dachami są pod wieloma względami wygodniejsze niż domy z dachami spadzistymi.
Ich główną zaletą jest możliwość zagospodarowania całej powierzchni piętra. Zapominamy o trudnych skosach, które utrudniają aranżację wnętrza. Dobrze zaprojektowany i wykonany płaski dach, dzięki ograniczonej do minimum powierzchni, pozwala też w dużej mierze zniwelować straty ciepła. Dodatkowo nie ma szans, aby coraz częściej pojawiające się w Polsce huraganowe wiatry zerwały połać dachu . Ogromną zaletą domów z płaskim dachem jest możliwość zaaranżowania na dachu strefy wypoczynkowej - atrakcyjnego tarasu lub zielonego ogrodu.
Więcej światła, czyli okna do zadań specjalnych
W nowoczesnych domach powinno być jak najwięcej światła dziennego. Dostęp do naturalnego światła pozwala czuć się w pomieszczeniach komfortowo. Również i w domach z płaskim dachem zaleca się montaż specjalnie zaprojektowanych okien do dachów płaskich. Jednym z najciekawszych produktów na rynku jest sferyczny moduł szklany VELUX wykonany w technologii CurveTech. Zakrzywione, odporne na zarysowania szkło sprawia, że woda, liście i inne zanieczyszczenia są szybko usuwane. Dzięki innowacyjnej formie okna, do wnętrza dostaje się więcej światła. Rama PCV o wysokiej izolacyjności oraz energooszczędny podwójny pakiet szyb zapewniają optymalną efektywność energetyczną. Okna można również wyposażyć w dyskretną markizę solarną, która ułatwia utrzymanie optymalnego klimatu wewnątrz budynku.
Sferyczny moduł szklany VELUX został też doceniony za wyjątkowy design. Otrzymał wiele nagród w tym Archiproducts Design Award 2017 czy iF Design Award 2018. To również nowoczesne wzornictwo sprawia, że okno z nowym modułem idealnie nadaje się do płaskich dachów zielonych. Jego oryginalna, nowoczesna forma znakomicie będzie współgrać z roślinnością.
Zielone dachy
Ogród na dachu docenią zwłaszcza posiadacze małych lub trudnych (np. wąskich) działek. Oprócz typowo dekoracyjnej i rekreacyjnej funkcji, zielone dachy pozwalają eliminować hałas w domu. Umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej dźwiękochłonności. Poprawiają też izolację termiczną budynku. Posadzona na dachu roślinność zatrzymuje aż 60% wód opadowych.
Dachy zielone można podzielić na dwa podstawowe typy, ze względu na charakter zazieleniania. Dachy ekstensywne nie są przeznaczone do stałego użytkowania - pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Mają niewielki ciężar a do pielęgnacji nie potrzeba wiele pracy. Najczęściej obsadzane są bylinami, porostami i trawami. Na dachach zielonych intensywnych mogą powstawać tereny do rekreacji - prawdziwe ogrody z drzewami i krzewami. Takie ogrody wymagają większych nakładów pracy oraz regularnej pielęgnacji
Decydując się na nowoczesny dom z płaskim dachem, warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania (np. sferyczne okna czy roślinność na dachu), dzięki którym budynek będzie nie tylko piękny ale i funkcjonalny.
- Więcej o: