Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Stirling Prize 2010 - nominacje

kb
W przerwie pomiędzy zwiedzaniem Koloseum, Bazyliki Św. Piotra i Muzeów Watykańskich warto zobaczyć także budynki, które tworzą współczesne dziedzictwo Rzymu. Prezentujemy Wam mniej znane, nowoczesne oblicze Wiecznego Miasta, które stworzyli Zaha Hadid, Renzo Piano, czy Richard Meier. - MAXXI

Trzy muzea, dwie szkoły i blok mieszkalny - to właśnie obiekty nominowane w tym roku do prestiżowej nagrody Strilinga. Zwycięzca, który zgarnie nagrodę w wysokości 20 tysięcy funtów, zostanie ogłoszony już 2 października. W tym roku nominowano realizacje m.in. Zahy Hadid oraz Davida Chipperfielda.

www.architecture.com

Zaha Hadid - Muzeum MAXXI, Rzym

Historia konkursu sięga 1996 roku. Ideą Nagrody Stirlinga jest wyróżnienie obiektów autorstwa brytyjskich architektów, powstałych w przeciągu ostatniego roku. Zaha Hadid już po raz czwarty widnieje na liście nominowanych, ale jak dotąd nie udało jej się zdobyć nagrody. Czy uda się tym razem? Hadid ma duże szanse. Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie zrobione jest z niezwykłym rozmachem i cieszy się ogromnym zainteresowaniem

www.architecture.com

Zaha Hadid - Muzeum MAXXI, Rzym

Płynne linie budynku tworzą niesamowitą przestrzeń, nie ma frontu, nie ma tyłu, nie ma też jednego określonego kształtu, kilkumetrowe betonowe ściany pną się w górę, nachodzą na siebie, tak jakby ktoś zupełnie przypadkowo je porozrzucał. W rzeczywistości taka konstrukcja wymagała niezwykle precyzyjnej i żmudnej pracy konstruktorskiej.

www.architecture.com

Rick Mather - muzeum Ashmolean,Oxford

Rick Mather, architekt amerykańskiego pochodzenia. Od lat związany z Londynem. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oregon przyjechał w 1963 roku do Wielkiej Brytanii, by tu rozpocząć swoją karierę jako architekt. Projekt, za który ma zostać wyróżniony to modernizacja muzeum Ashmolean w Oxfordzie.
www.architecture.com

Rick Mather - muzeum Ashmolean,Oxford

To jedno z najstarszych muzeów uniwersyteckich na świecie. Zostało zaprojektowane przez słynnego brytyjskiego architekta Charlsa Cockerella, a budowa ukończyła się w 1845 roku.  Jury doceniło Mathera za imponującą pracę nad budynkiem, która nie naruszała jego pierwotnej tkanki. Wynikiem współczesnej przebudowy jest pięć poziomów zamiast trzech, co podwoiło powierzchnię wystawową, poza tym powstały nowe gabinety konserwatorskie oraz małe centrum edukacyjne.

www.architecture.com

David Chipperfield - Neues Museum, Berlin

David Chipperfield zdobywca nagrody Stirlinga z 2007 roku za Muzeum Literatury Współczesnej w Marbach w Niemczech. W tym roku również został nominowany za budynek muzeum znajdującego się w Niemczech. Czy powtórzy swój sukces sprzed trzech laty?
www.architecture.com

David Chipperfield - Neues Museum, Berlin

Przebudowa berlińskiego Neues Museum z 1859 zakończyła się powodzeniem w listopadzie 2009 roku. Neues Museum powstał z myślą o zaprezentowaniu pruskiej potęgi w dziedzinie archeologii. Do dziś w jej zbiorach znajdują się najważniejsze archeologiczne eksponaty z całego świata. Niedawno budynek otrzymał nagrodę w RIBA European Award 2010. Przebudowa pochłonęła grubo ponad 200 milionów euro.

www.architecture.com

Patrick Theis i Soraya Khan - blok mieszkalny,Londyn

Para architektów Patrick Theis i Soraya Khan zbudowali blok dla czterech mieszkań połączony z galerią i biurem w modnej dzielnicy Londynu. Sami wybrali dla siebie apartament na górze. Realizacja projektu zajęła im dziesięć lat.

www.architecture.com

De Rijke Marsh Morgan - Clapham Manor, Londyn

De Rijke Marsh Morgan, brytyjskie biuro jest autorem nowej dobudówki w londyńskiej szkole podstawowej Clapham Manor. Jego wielokolorowa szklana elewacja robi wrażenie, ale to nie na niej skupili się jurorzy.
www.architecture.com

De Rijke Marsh Morgan - Clapham Manor, Londyn

Nowe skrzydło nie ma w ogóle tradycyjnie pojmowanych korytarzy, uczniowie albo przemieszczają się w sąsiednich przestrzeniach albo korzystają z głównej hali łączącej wszystkie klasy.

www.architecture.com

DSDHA Architects - Christ College, Giuldford

DSDHA Architects czyli Deborah Saunt i David Hills są autorami drugiej szkoły, która została nominowana w konkursie. Tym razem to Christ College w Giuldford. Ceglana elewacja z zewnątrz, w środku natomiast króluje drewno. Przestrzeń jest doskonale doświetlona przez system świetlików na dachu
www.architecture.com

DSDHA Architects - Christ College, Giuldford

Szkoła stała się ważnym punktem na mapie miasta, jurorzy natomiast podkreślają jak istotny wpływ na rozwój młodzieży ma miejsce, w którym się kształcą. Nie ukrywają, że Christ College w Guildford jest jedną z najlepiej zaprojektowanych szkół w minionych latach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Stirling Prize 2010 - nominacje

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej