Fasada Roku 2017 - jury przyznało tytuły!
11. edycja konkursu Fasada Roku okazała się dla jury niezwykle wymagająca. Obrady trwały kilka godzin, ponieważ zgłoszono rekordową liczbę projektów architektonicznych i większość z nich prezentowała bardzo wysoki poziom. Ostatecznie Kapituła nagrodziła i wyróżniła budynki z Bydgoszczy, Kielc, Konstancina Jeziorny, Krakowa, Niewodnicy Kościelnej, Radomia, Szczecina, Świnoujścia, Warszawy oraz Wrocławia. Jakie obiekty i realizacje wygrały w konkursie?
Jak przebiegał wybór laureatów w konkursie Fasada Roku 2017?
Obrady jury odbyły się 8 lutego 2018 r. we Wrocławiu. Zadaniem zaszczytnego gremium, w którym znaleźli się uznani i doświadczeni architekci, osoby związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych, było nagrodzenie i wyróżnienie najlepszych projektów pod względem rozwiązań elewacyjnych 2017 r. wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit. Wybór laureatów okazał się niezwykle trudny, ponieważ do konkursu Fasada Roku 2017 zgłosiło się aż 215 kandydatów, których projekty charakteryzowały się niezwykłą jakością i oryginalnością!
Nagrodami dla zwycięzców był prestiżowy tytuł "Fasada Roku" i 10 000 zł oraz pewny awans do międzynarodowej odsłony zmagań - Baumit Life Challenge. Laureatów wyłoniono w 5 kategoriach. Oto oni!
Dom jednorodzinny nowy
Pierwsza kategoria dotyczyła domów jednorodzinnych. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się budynek mieszkalny przy ulicy Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornie, który stworzyła pracownia Beczak/Beczak/Architekci. Jury konkursu Fasada Roku 2017 doceniła w tym projekcie przede wszystkim awangardową formę i ciekawą bryłę, stwarzającą wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną.
Wyróżnione zostały też dwie inne realizacje. Pierwsza to niezwykle prosty i oszczędny w kolorze budynek przy ul. Kowarzyka we Wrocławiu, wykonany przez biuro ZAH Sp. z o.o. Jury uhonorowało też budynek przy ul. Leśna Polana 31 w Niewodnicy Kościelnej wzniesiony przez Jarosława Waszkiewicza według koncepcji arch. Piotra Sołowieja.
Budynek wielorodzinny nowy
Ta kategoria była obsadzona przez aż 107 uczestników, co spowodowało, że jury nie miało łatwego zadania. Wygrało Osiedle Europejskie - Kopenhaga w Krakowie, które wyróżniało się grą poziomów o różnej mięsistości i dynamizmem formy architektonicznej, jak również konsekwentnym prowadzeniem linii pomieszczeń w szkle. Wykonaniem inwestycji na rzecz Novo Maar Sp. z o.o., zajęła się firma RE-Bau Sp. z o.o.
Jury stwierdziło też, że uhonoruje 5. Dzielnicę w Krakowie autorstwa B2 STUDIO Sp. z o.o. oraz zespół zabudowy wielorodzinnej przy. ul. Batalionów Chłopskich 77C/D/E w Warszawie, zrealizowanej przez pracownię Architekci Dawidczyk & Partnerzy Sp. z o.o.
Budynek po termomodernizacji
Nagrodę w kategorii dotyczącej obiektów po termomodernizacji otrzymał budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Uznano, że projekt autorstwa MTWW ARCHITEKCI w doskonały sposób wydobył walory architektury zastanej oraz uszanował historię.
Według jury na wyróżnienie zasłużył też inny obiekt w stolicy Małopolski, czyli biurowiec - przy ul. Helców. Realnego wymiaru wizji biura KUBATURA Sp. z o.o. Sp. k. nadała firma STRUKTURA Sp. z o.o Sp.k.
Budynek niemieszkalny
O tytuł Fasady Roku 2017 w kategorii budynki niemieszkalne walczyło kilka projektów. Ostatecznie Jury nagrodziło dwa obiekty. Pierwszy z nich to Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 - dzieło pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci. Budynek wyróżniał się konsekwencją projektową, wyrażającą się dążeniem do zachowania ładu przestrzennego, tudzież znakomitym wpasowaniem się w krajobraz zaokrąglonych willi, a także wzorcowym oddaniem klimatu miejsca - obłe formy nawiązują do kontekstu morskiego.
Wyróżnienie otrzymał również budynek usługowy przy ul. Mojżesza Pelca w Kielcach, w którym doceniono operowanie prostą formą, pracę powtarzalnym elementem otworu okiennego i delikatne wyeksponowanie narożnika. Za projekt odpowiadało MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz.
Budynek po renowacji
W ostatniej kategorii o nazwie budynki po renowacji jury jednogłośnie ogłosiło zwycięzcę - zabytkowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, który był wspólną inwestycją PKP S.A. i Urzędu Miasta Bydgoszcz. Kapituła doceniła w tym projekcie niesamowitą dbałość o detale, dostrzegając przy tym wykorzystanie ogromnej ilości materiałów.
Jury wyróżniło jeszcze Kościół Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, gdzie prace renowacyjne wg. projektu arch. Witolda Malmona przeprowadziła Korporacja Budowlana DARCO. Doceniono również trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę kamienicy mieszkalnej przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie, opracowaną przez AR Projekt Radosław Rutkowski.
- Więcej o:
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym