Coming out 2017. Prezentacja najlepszych dyplomów ASP w Warszawie
Coming Out to coroczna wystawa najlepszych prac dyplomowych absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tegorocznym konkursie nagrodę główną odebrała Magdalena Morawik z Wydziału Sztuki Mediów za pracę "Środkowa szarość", a wyróżnienie - Zofia Nycz z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną. Prace najzdolniejszych absolwentów zaprezentowano w Reducie Banku Polskiego.
Artyści o symbolach narodowych
- Punktem wyjścia mojego projektu jest flaga. Powieszenie połaci materiału na drzewcu odczytywane jest jednoznacznie - jako manifest, czyli komunikat. Stworzony przeze mnie materiał video, nie poddany obróbce czy montażowi, pokazuje pełny okres używania flagi przez człowieka - od momentu pełnej energii do całkowitego wykończenia fizycznego - komentuje Magdalena Morawik, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
mat. prasowe
Podczas tegorocznego wernisażu przyznano wyróżnienie, które przypadło Zofii Nycz. Dyplomy odebrali także finaliści Konkursu o Nagrodę Artystyczną Simensa, który wkrótce zostanie rozstrzygnięty.
Pozostałe nagrody otrzymali:
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - Jana Shostak
- Złote Dłuto - Damian Szarafin
- Nagrodę Narodowego Centrum Kultury - Małgorzata Iwaniuk
- Nagrodę Redakcji Teatru Telewizji Polskiej - Aleksandra Starzyńska
- Nagrodę Firmy Gierretz oraz Nagrodę Polskiego Centrum Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru - Małgorzata Kluska-Żuber
Nagrody Pani Poseł Ewy Tomaszewskiej za najlepszy dyplom malarski:
- I nagroda Robert Jankowski,
- II nagroda Dorian Wit Karolak
- III nagroda Agnieszka Kocoń
- Wyróżnienia: Dominika Nasiadko, Mateusz Bogumił Pawlak, Julia Urszula Słonecka
Nagrodę Fundacji Stefana Gierowskiego za dyplom na Wydziale Malarstwa przyznano Yui Akiyama.
mat. prasowe
Coming Out 2017 to wydarzenie promujące sztukę młodych artystów, które już na stałe wpisało się do artystycznego kalendarza stolicy. Podczas wernisażu zaprezentowano 37 prac dyplomowych absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną.
Fetyszyzacja obrazu. Nowy nacjonalizm w polskiej kulturze masowej
Wyróżniona w konkursie Coming Out praca Zofii Nycz, obroniona na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną, opowiada o zmianach nastrojów społecznych w Polsce. Autorka przygląda się formom patriotyzmu promowanym przez Ruch Narodowy w Polsce i jego sympatyków.
Tak swoją pracę opisuje Zofia Nycz:
Tematem pracy jest zjawisko nowego nacjonalizmu, który ucieleśnia się w warstwie wizualnej współczesnej Polski. Celem było przybliżenie schematu, w którym pewien kryzys związany rozumieniem i funkcjonowaniem współczesności - określany przeze mnie mianem nowego nacjonalizmu - ujawnia się przez obrazy. Starałam się odpowiedzieć na pytanie, co kryje się pod prostymi komunikatami wizualnymi, które masowo rozpowszechniają specyficzną wizję odbioru świata. W moich analizach wyszłam od zdziwienia, że większość tych przekazów zredukowana jest do prostych opozycji, wyraźnych kontrastów. W tym przypadku przybierają one formę biało-czerwoną.
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce