Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najpiękniejsze polskie budynki z cegły [wyniki Brick Award]

red

Pod koniec kwietnia miał miejsce finał pierwszej polskiej edycji konkursu Brick Award, w którym nagradza się najlepsze ceglane budynki. Niektóre z nich to prawdziwe perełki

Brick Award - Brick Award

Konkurs Brick Award

Międzynarodowa nagroda Brick Award przyznawana jest od 2004 roku dla najlepszych obiektów architektonicznych, do których budowy wykorzystano materiały ceramiczne. Jego organizatorem jest producent ceramicznych materiałów budowlanych, firma Wienerberger. W tym roku odbyła się pierwsza polska edycja, by promować lokalne rozwiązania architektoniczne, a także by wyłonić projekty, które będą reprezentować nasz kraj w międzynarodowym etapie konkursu.

"Ceramika budowlana jest jednym z najstarszych tworzyw, które zna świat, i jak dowodzą obecne jej zastosowania - ciągle odkrywczą oraz zaskakującą. Również w rękach polskich architektów, którzy potrafią wydobyć jej  nowoczesny wyraz i połączyć go z pamięcią, którą niesie jako materiał stosowany od pokoleń, dający poczucie ciągłości rozwoju kultury oraz jednocześnie podkreślający, co jest tego rozwoju motorem - mówiła podczas gali wręczenia nagród profesor  Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca Jury polskiej edycji Brick Award."

Budynkowi mieszkalnemu we Wrocławiu (projekt Biura Projektów Lewicki Łatak) - źródło: Brick Award

Kategoria Dom wielorodzinny

W kategorii Dom wielorodzinny nagrodę przyznano Budynkowi mieszkalnemu we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), którego autorem jest Biura Projektów Lewicki Łatak. Jury swój wybór uzasadniło oryginalnym połączeniem klasycznego, skromnego modelu zabudowy miejskiej z wyrazistym, wręcz ekspresyjnym wizerunkiem formalnym. Elegancka elewacja została pokryta ceramiką złożoną z elementów o jaśniejszej i ciemniejszej barwie, które przeplatają się w charakterystycznym wzorze. Więcej o tej realizacji pisaliśmytutaj.

Małopolski Ogród Sztuki - widok od ul. Rajskiej - fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

Kategoria Budynek użyteczności publicznej

W kategorii Budynek użyteczności publicznej zwyciężył projekt K. Ingarden J. Ewý - Architekci, na wzór którego powstał Małopolski Ogród Sztuki. Nagroda została przyznana za obecne w tym obiekcie niezwykłe podejście do historycznie ukształtowanej formy i materiału, jakim jest cegła, oraz jego twórcze przetworzenie. Główna ściana została ułożona na nowo z ponad stuletnich, oczyszczonych cegieł, a szklana fasada zyskała, dzięki ceramicznym okładzinom. Jury doceniło także umiejętne połączenie współczesnej stylistyki obiektu ze starą, tradycyjną zabudową znajdującą się w jego otoczeniu. Więcej informacji o budynku tutaj.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie - źródło: Brick Award

Kategoria Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja

Również w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja zwyciężył krakowski budynek. Muzeum Armii Krajowej zyskało nową przestrzeń dzięki adaptacji starych budynków koszarowo-magazynowych, należących niegdyś do kompleksu zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy - Architekci. Zrywając z budynku stare tynki odsłonięto ceglane mury, które pieczołowicie oczyszczono. Dach budynku pokryto dachówką ceramiczną, a część nad dziedzińcem przeszklono. Jury wyróżniło ten projekt za wzorcowe wydobycie dawnych walorów budynku z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery miejsca, która idealnie pasuje do prezentowanej w muzeum problematyki.

Ratusz i Centrum Administracyjno-Usługowe w Siechnicach - źródło: Maćków Pracownia Projektowa

Dodatkowe wyróżnienie - Ratusz w Siechnicach

W kategorii Budynek użyteczności publicznej poza nagrodą główną przyznano także wyróżnienie dla Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach, projektu Maćków Pracownia Projektowa. Nowy Ratusz stanowi zalążek planowanego kompleksu urbanistycznego, który przybierze formę przedłużonego placu, otwierającego perspektywy widokowe na ważne publiczne budowle. Nagrodę przyznano za wzorcowe oddanie wyrazu architektonicznego gmachu, odpowiadającego jego randze i publicznemu charakterowi. Specyficzny nastrój i charakter tworzą płaszczyzny ceglanych ścian, wielkoskalowe otwory okienne oraz wieńcząca obiekt, charakterystyczna, dwukondygnacyjna nastawa, dominująca nad placem. Kolejne fazy projektowanej zabudowy placu, będące kontynuacją koncepcji architektonicznej ratusza, stworzą wyjątkową, jednorodną i przyjazną w skali scenerię centrum niewielkiego miasteczka. Zobacz więcej zdjęć.

Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu - źródło: Maćków Pracownia Projektowa

Dodatkowe wyróżnienie - Gimnazjum we Wrocławiu

Maćków Pracownia Projektowa zdobyła również drugie wyróżnienie w kategorii Renowacja/Adaptacja/ Przebudowa/ Rekonstrukcja za projekt modernizacji budynku Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu. Projekt podbił serca Jury szczególną troską architektów o zachowanie zabytkowej formy budynku. Jego autorzy, chcąc uwydatnić pracę wielkiego poprzednika, architekta miejskiego Wrocławia, Richarda Plüddemanna (1846-1910), zrezygnowali z wprowadzenia zupełnie nowych, autorskich elementów budynku. Dzięki temu bezbłędnie udało się wydobyć utraconą, wielowątkową urodę ceramicznej elewacji.

Projekt identyfikacji architektury powojennej Wrocławia według Agaty Rogowskiej. - źródło: Brick Award

Wyróżnienie dla projektu bez realizacji

W dodatkowej, specjalnie stworzonej na potrzeby polskiej edycji Brick Award, kategorii Projekt bez realizacji, wyróżnienie zdobyło zgłoszenie Agaty Rogowskiej. Projekt identyfikacji architektury powojennej Wrocławia jest cenną próbą zdefinowania charakteru miasta. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, jak potrzebne są podobne analizy. Wyróżnione opracowanie celnie wskazuje inspiracje, z których warto korzystać formułując i oceniając takie wytyczne, jak solidne ceglane budownictwo czerpiące z niemieckiej tradycji rzemiosła, dostojność i funkcjonalność pracowitego Śląska czy tygiel wzorców na styku kultur. Projekt cechuje także uzupełnienie analizy geograficznej o chronologiczną - oprócz nawiązania do niekwestionowanych zabytków jest tu też ślad udanych realizacji z czasów PRL.

Zespół Budynków Biurowych 'UBIQ Business Park' autorstwa CDF Architekci z Poznania - źródło: Brick Award

Wyróżnienie dla projektu bez realizacji

W kategorii Projekt bez realizacji wyróżnienie zdobył także Zespół Budynków Biurowych "UBIQ Business Park" autorstwa CDF Architekci z Poznania. Projekt został opracowany z zamiarem rozbudowy zabytkowego budynku koszarowego XV Pułku Ułanów Poznańskich. Jury doceniło udane wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, materializujących się w szkle i stali, do języka ceglanej, militarnej architektury. Cegła zastosowana fragmentarycznie w nowych pawilonach prezentuje swój współczesny wyraz i pełni rolę łącznika z historyczną architekturą, ułatwiając umiejętny i kulturalny dialog starych i nowych czasów.

W kategorii Dom jednorodzinny nie wyłoniono zwycięzcy i nie przyznano wyróżnienia. Laureaci nagród oraz wyróżnień w kategoriach: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej i Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja zostali jednocześnie oficjalnymi kandydatami do międzynarodowej edycji konkursu Brick Award 2014, którego rozstrzygnięcie odbędzie się późną wiosną przyszłego roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Polskie budynki najlepsze na świecie według serwisu ArchDaily
Maćków Pracownia Projektowa nagrodzona Brick Award 2013
Honorowa Nagroda SARP 2012 dla pracowni ARE

Skomentuj:

Najpiękniejsze polskie budynki z cegły [wyniki Brick Award]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej