Prudential, historia jednego budynku
Do momentu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki, Prudential był najwyższym budynkiem w Polsce. Poznaj historię wieżowca, który stał się symbol nowoczesnej Warszawy międzywojnia.
Budowa Prudentialu, najwyższego wieżowca w kraju (rok 1931-34)
Powstał w latach 1931-1933 jako siedziba angielskiego "Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential" (Przezorność). Ponad 60-metrowy wieżowiec zaprojektowany przez Marcina Weinfelda (konstrukcję zaprojektował Stefan Bryła) stał się symbolem nowoczesnej Warszawy. Budynek powstał wśród nowej zabudowy przy ówczesnym placu Napoleona (dziś na rogu Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy).
Do jego budowy użyto 2 miliony cegieł pustakowych, 2 tysiące ton cementu, 1500 ton stali.
Prudential w 1934 r.
Ukończony w 1934 roku budynek liczył sobie 66 metrów i 17 kondygnacji, tym samym zdetronizował katowicki drapacz chmur. Prudential górował nad Polską aż do 1955 roku, kiedy w Warszawie wybudowano Pałac Kultury i Nauki. Jego majestatyczna, smukła wieża była widoczna w promieniu 20 kilometrów, zaś taras górny umożliwiał studia z lotu ptaka nad planem zabudowy Warszawy.
Bryła budynku prezentowała czysty funkcjonalizm, prostopadłościan wzbogacały jedynie proste, zgeometryzowane pilastry oraz uskokowe zwężenie górnych pięter.
Prudential - nowoczesny biurowiec
Gmach Prudentialu pełnił po części funkcje biurowca Towarzystwa "Przezorność" a po części był domem mieszkalnym z niewielkimi, ale za to luksusowymi apartamentami. Wnętrza były niezwykle reprezentacyjne.
Prudential znacznie ucierpiał w czasie wojny
W czasie II wojny światowej budynek mocno ucierpiał, głównie z racji swojej dominacji nad dachami stolicy. Spłonął 18 września 1939 roku w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Podczas powstania warszawskiego z jego okien powstańcy ostrzeliwali zajęty przez Niemców gmach Poczty Głównej.
Budynek był mocno ostrzeliwany, wroga kłuła w oczy przede wszystkim polska flaga zamontowana na jego maszcie. Jednego dnia wieżowiec został trafiony z moździerza Ziu. Pomimo to, dzięki mocnej i stabilnej konstrukcji, przetrwał. Jego wyszczerbiona sylwetka wykorzystywana była później w antywojennych plakatach.
Hotel Warszawa - wieżowiec w socrealistycznym kostiumie
Po wojnie biurowiec odbudowano wg projektu tego samego architekta, nadając mu jednocześnie socrealistyczną szatę. W 1954 roku w budynku otwarto Hotel Warszawa, który działał aż do 2002 roku.
Kontrowersje wokół rewitalizacji Hotelu Warszawa
Obecnie trwa rewitalizacja obiektu. Jednak sposób jej przeprowadzenia budzi kontrowersje wśród varsavianistów. W ubiegłym roku inwestor skuł socrealistyczne detale z elewacji. Budynek ma mieć przywróconą pierwotną, przedwojenną formę.
Odnowiony Hotel Warszawa - wizualizacja
Odremontowany hotel (projekt pochodzi z biura architektonicznego Bulanda, Mucha Architekci) ma stać się jednym z najbardziej ekskluzywnych w Warszawie. Jednak czy zostanie jeszcze w nim choć nutka tej bogatej historii? Planowo hotel ma być gotowy na Euro 2012, ostatnio jednak budowa zamarła, miejmy nadzieję, że nie grozi nam kolejny szkieletor?
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne