Port Praski - nowe centrum Warszawy według JEMS
Tu gdzie dziś wałęsają się bezpańskie psy, straszą ceglane baraki i wraki statków powstaną drapacze chmur i ekskluzywne mieszkania w portowych dokach. Koparki wjadą na budowę już za rok.
Trzecie centrum Warszawy w Porcie Praskim
Wczoraj na konferencji prasowej zaprezentowano koncepcję zagospodarowania Portu Praskiego. - Stworzymy samowystarczalną część miasta, unikalną w skali Europy - zapowiadał na niej Wojciech Piskorz, prezes Elektrimu, która jest inwestorem.
- To będzie trzecie centrum Warszawy. Pierwsze, turystyczne, jest na Starym Mieście, biznesowe mamy wokół Pałacu Kultury w Śródmieściu, dla równowagi potrzebne jest trzecie, praskie centrum - dodaje Maciej Miłobedzki z pracowni JEMS Architekci, w której przygotowano koncepcję zagospodarowania terenu.
Port Praski - dzielnica wieżowców, proj. JEMS Architekci
Według planów urbanistów Port Praski podzielono na cztery części. Przy stacji metra Stadion Narodowy powstanie biurowe city z czterema dominującymi wieżowcami, z których najwyższy ma mieć 160 metrów. To stąd rozpościerać się będzie panorama na Stare Miasto, lewobrzeżną Warszawę i Wisłę. Dla porównania - hotel Marriott bez anten jest 20 metrów niższy.
Port Praski - ekskluzywne mieszkania w portowych dokach, proj. JEMS Architekci
Druga, wyróżniająca nową dzielnicę część, to oczywiście doki. Wzdłuż betonowych nabrzeży basenów portowych powstaną kilkukondygnacyjne budynki mieszkalne z usługami w parterach i na pierwszej kondygnacji.
Bardziej luksusowe mieszkania sprzedawane będą wraz z miejscem do cumowania łodzi w marinie, w której znajdzie się też miejsce dla przystanku tramwaju wodnego. Żegluga ma być możliwa dzięki bramie przeciwpowodziowej i śluzie zbudowanej przy wejściu do Portu. Ratusz zamówił już jej projekt.
Port Praski - nowa dzielnica mieszkaniowa, proj. JEMS Architekci
Na ostatnim wolnym obszarze w rejonie ul. Okrzei znajdą się kolejne budynki mieszkalne. - Nawiązujemy do istniejącej obok zabudowy dzielnicy i nazywamy tej rejon Nową Pragą - mówi Miłobędzki. Powstanie tu 90 tys. metrów powierzchni użytkowej, czyli sporo ponad tysiąc mieszkań.
Właśnie ta ostatnia część inwestycji ma największe szanse realizacji. Na ponad półtora hektara działki spółka Port Praski dostała niedawno warunki zabudowy. Jak zapewnia Adam Pykel, prace zaczną się w połowie przyszłego roku, zatem można się spodziewać, że za trzy lata wprowadzą się pierwsi mieszkańcy.
Skomentuj:
Port Praski - nowe centrum Warszawy według JEMS