Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016
Zobacz czym pochwalić się może najbardziej europejskie z polskich miast. Na architektonicznej mapie Wrocławia, które już w 2016 roku będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zobaczysz min.: pierwszy w Polsce dom na wodzie, wieżowiec sięgający nieba, biurowiec, którego za rok już nie będzie, a także najpiękniejsze apartamentowce i wyjątkowe hotele.
Osiedle Corte Verona, proj. Lewicki Łatak Architekci
Jeden z najpiękniejszych domów mieszkalnych w Polsce, nominowany do tegorocznej Bryły Roku. Budynek projektu krakowskiej pracowni Lewicki Łatak Architekci kontynuuje, charakterystyczne dla Wrocławia, wielowiekowe użycie cegły. Jego pomysłowa architektura nawiązuje do sąsiadujących realizacji powstałych na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, takich jak osiedle Grabiszyn - autorstwa Paula Heim'a i Alberta Kempter'a.
Dom na wodzie - pierwszy w Polsce!
O planach pływającego domu głośno było już w 2009 roku. Nikt wtedy nie wierzył w ich powodzenie. Kamil Zaremba nie dał jednak za wygraną, przetarł wszelkie możliwe szlaki i dziś pochwalić się może pięknym widokiem na nurt Odry ze swojego wodnego lokum.
Stadion na Euro 2012, proj. JSK Architekci
Stadion we Wrocławiu będzie przypominał wielki chiński lampion. Aby uzyskać ten efekt, na budowie pracuje obecnie ponad 1200 robotników.
Sedesowce przy placu Grunwaldzkim, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak
Nazywają go "Manhattanem" lub "bunkrowcami", a często po prostu "sedesowcami" z racji owalnych zagłębień okiennych. Mowa o zespole mieszkano-usługowym przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, który bez wątpienia jedną z ikon współczesnego Wrocławia. Kompleks został zaprojektowany w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku.
Modernistyczne osiedle WUWA
Na świecie jest tylko 6 podobnych osiedli. Wszystkie powstały w międzywojniu, kiedy architekci wierzyli, że mogą udoskonalić nie tylko domy, ale i samego człowieka. Najsłynniejsze jest w Stuttgarcie, ale równie ciekawe, choć mniej znane znajduje się właśnie we Wrocławiu i niedawno świętowało swoje 80-lecie.
Nieopodal WUWY znajduje się Hala Stulecia projektu Maxa Berga - na skraju Parku Szczytnickiego. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia.
Renoma - dom handlowy, proj. rozbudowy Maćków Pracownia Projektowa
Zabytkowa część Renomy to piękny, modernistyczny budynek projektu Hermanna Dernburga z 1930 roku. Pierwotnie nosił on nazwę Domu Towarowego Wertheim od nazwiska ówczesnych inwestorów. Dobudowy nowej części podjęli się architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Renowację starej części przeprowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.
Gdzie zanocować? Ciekawe hotele we Wrocławiu
Hotel Monopol, Likus Concept Store
Z socjalistycznego skansenu stworzono luksusowy hotel, który szczyci się standardem pięciu gwiazdek. Za pieczołowitą rewitalizacją ponad stuletniego hotelu Monopol stoją bracia Likusowie, którzy zaniedbanej budowli w centrum miasta nadali nowoczesny szlif i wysmakowaną elegancję.
Hotel Puro, proj APA Hubka
Hotel sieci PURO powstał w Dzielnicy Czterech Świątyń, przy ul. Włodkowica. Jest w zasadzie samoobsługowy - tradycyjną recepcję zastępuje "PURO Concierge", gdzie każdy sam może się zameldować w hotelu podając nazwisko, numer rezerwacji i odbierając zbliżeniową kartę-klucz do pokoju. W dużej mierze dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym obsługa hotelu liczy zaledwie 11 osób.
Skomentuj:
Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016