Dom Na Wodzie we Wrocławiu - pierwszy w Polsce!
O planach pływającego domu głośno było już w 2009 roku. Nikt wtedy nie wierzył w ich powodzenie. Kamil Zaremba nie dał jednak za wygraną, przetarł wszelkie możliwe szlaki i dziś pochwalić się może pięknym widokiem na nurt Odry ze swojego wodnego lokum.
Pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie
Skąd pomysł na taki dom? Z chęci zmiany ciasnego mieszkania w wielopiętrowym 'bloku' na coś bardziej przestronnego. Pan Kamil nie wyobrażał sobie przeprowadzki na przedmieścia Wrocławia - pracuje i spędza wolny czas w ścisłym centrum miasta. Tam mieszkania kosztują powyżej 10 tys. zł/m2, a działki to wydatek rzędu milionów złotych. Żeby połączyć zalety domu jednorodzinnego i mieszkania w centrum, zrodziło się marzenie o domu pływającym po Odrze.
Przy projektowaniu bryły budynku nie bez znaczenia było zamiłowanie inwestora do modernizmu w architekturze. Do wyboru architekta użył wyszukiwarki Google. Dwie pierwsze koncepcje jakie otrzymał to typowe katalogowce postawione na wodzie. Ale już trzecia okazała się strzałem w 10. Ostatecznie do współpracy został zaproszony Paweł Barczyk, który jest autorem koncepcji architektonicznej bryły budynku i projektant wnętrza Przemysław Stawski, którzy wspólnie z inwestorem Kamilem Zarembą są autorami pierwszego w Polsce domu na wodzie.
Pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie
- "Marzenia się spełniają"! - tak pomyślałem, kiedy pierwszy raz zaświtał mi pomysł: Domu Na Wodzie! Prawie wszystkie osoby mówiły, że pomysł jest z kosmosu. Wtedy zawsze odpowiadałem, że ludzie byli na księżycu zanim ja się urodziłem, a przecież nie mam już 20 lat...?
Kamil Zaremba - na co dzień grafik i fotograf, który właśnie kończy budowę pierwszego w Polsce domu na wodzie, pokazał że jest to rzecz nie tylko realna, ale też całkiem prosta. Na pewno trzeba mieć w sobie wiele zapału i wyobraźni, a przede wszystkim cierpliwości do urzędników. Bo to oni stawiali największy opór.
Pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie
Dom waży w sumie ok. 170 ton, z czego 130 to waga betonowego pływaka - płyty fundamentowej budynku, która do połowy wysokości zanurzona jest w wodzie. Oprócz betonu, pływak wypełniony jest styropianem o porach zamkniętych, dzięki czemu nigdy nie zatonie.
Konstrukcję domu wykonano ze specjalnych styropianowych paneli, które razem z metalowymi ramiakami stanowią konstrukcję całego budynku. Rozwiązanie bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych, tu sprawdziło się z kilku powodów. Przede wszystkim jest to konstrukcja bardzo lekka i nie przeciąża betonowego pływaka. Po drugie przy ewentualnym zderzeniu z łodzią, niewielka stłuczka niszczy jedynie pojedynczą płytę, nie naruszając konstrukcji całego obiektu. A przy tym nieduży koszt materiału i robocizny - wszystkie ściany 200-metrowego budynku postawiło 9 osób zaledwie w 3 dni.
Pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie
Budynek liczy 200 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i tyle samo tarasu na dachu. Wewnątrz jest 9 pomieszczeń, z czego największe stanowi przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Wysokość mieszkania to aż 3,10m, a ogromne przeszklenia do ziemi z widokiem na nurt rzeki sprawiają, że można się tu poczuć jak w prawdziwym apartamentowcu. Budynek nie ma piwnicy, stąd zadanie dla projektanta, żeby uwzględnić miejsce na 8 szaf wysokich od podłogi po sufit.
Wewnątrz uwagę przykuwają pluszowe ściany, które oprócz ciekawego wyrazu estetycznego dają wygłuszenie, ocieplenie, odporność na przypadkowe zarysowania i są szybkie w montażu.
Okna są nieotwieralne, nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Nad Odrą w centrum miasta rosną drzewa, których liście wpadają do rzeki i opadają na dno. Tam fermentują, a nad powierzchnią wody unosi się metan - organiczny związek chemiczny niebezpieczny dla zdrowia. Również z tego powodu wentylacja mechaniczna pobiera powietrze ponad dachem. Na rzece nie sposób znaleźć cień, dlatego żeby nie przegrzać budynku zainstalowano klimatyzację. Kotłownia została zaprojektowana tak, żeby latem chłodzić wnętrze pobierając zimno z dna rzeki, a zimą ogrzewać zgromadzonym tam ciepłem. Zainstalowano również system domu inteligentnego, dzięki któremu można sterować pracą wielu urządzeń.
Pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie
Paradoksalnie największym zagrożeniem dla domu pływającego po wodzie jest pożar. Mimo braku przepisów regulujących mieszkanie na wodzie i typowych dla budownictwa odbiorów, każde pomieszczenie zostało wyposażone w gaśnicę.
Sam właściciel brał udział w większości prac projektowych i budowlanych. Nabył przy tej okazji tysiące nowych umiejętności. Jak mówi: "6 lat to tyle co studia, o domu na wodzie wiem wszystko". Opatentował nawet pływający szalunek - sposób na wylanie betonu bezpośrednio na wodzie, w celu skonstruowania 200-metrowego pływaka.
Kamil Zaremba przetarł wszelkie możliwe szlaki i udowodnił, że da się zamieszkać na wodzie. W budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe, a we wrześniu dom zacumuje na przystani koło mostu Grunwaldzkiego - w samym centrum Wrocławia. Mamy nadzieję że w ślad za Nim podobne marzenia spełnią też inni mieszkańcy nadrzecznych miast Polski.
Bardzo dziękujemy za spotkanie i zaproszenie na pokład.
nobo
www.domynawodzie.pl
Domy na wodzie w przedwojennym Wrocławiu
W Polsce nie ma przepisów regulujących mieszkanie na wodzie. Projekt nie wymaga pozwolenia na budowę, bo pływający budynek nie jest trwale związany z gruntem. Do tego urzędnicy i dostawcy mediów najwyraźniej nie mieli wyobraźni ani nie podzielali entuzjazmu Inwestora. W efekcie czego uzgodnienia dotyczące budowy i cumowania domu na Odrze trwały aż 4 lata. W osobie pana Kamila widzieli skrzętnie ukrytego dewelopera, który migiem zapełni koryto wrocławskiej Odry pływającymi domami.
Pan Kamil pokonał wiele przeszkód, żeby zrealizować swój cel, co szczegółowo opisał w swoim 'dzienniku budowy'. Jak się dowiedzieliśmy, dom na wodzie podlega pod Urząd Żeglugi Śródlądowej, a ostateczną zgodę na dzierżawę 'gruntu pokrytego wodami' wydał dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Realizacje pływających domów na świecie
Przykład domu na wodzie cumującego w Niemczech. "Srebrna rybka", to propozycja niemieckiej pracowni confused direction.
Nowoczesny Fennell House, to projekt architekta Roberta Harveya Oshatza. Dom wykonany niemal w całości z drewna znajduje się w Portland, a jego powierzchnia wynosi 250 m.kw.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi