Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

10 budynków na Dzień Dziecka

nobo

Przyjazne szkoły, kolorowe przedszkola, teatry, a nawet muzea. W Polsce powstaje coraz więcej budynków projektowanych tylko i wyłącznie z myślą o najmłodszych. Jeśli nie znasz jeszcze takich miejsc, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Kulczyński Architekt - źródło: Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Projekt: Kulczyński Architekt

Lokalizacja: Pacanów

Architekci z biura Kulczyński Architekt stworzyli projekt, dla którego inspiracją były wspomnienia z dzieciństwa. W ten sposób powstał kompleks przypominający kilka ustawionych obok siebie ogromnych bab z piasku.

Forma kompleksu jest bardzo otwarta - architekci świadomie zrezygnowali z zamknięcia Centrum w jednym obiekcie. W ten sposób powstały, doklejone do budynku głównego, okrągłe formy - "baby piaskowe", w których mieszczą się poszczególne strefy Centrum. Są to m.in.: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Przestrzeń dla odwiedzających została poszerzona o znajdujący się obok budynku ekologiczny ogród edukacyjny, kuźnię znaną z bajki "Przygody Koziołka Matołka" oraz amfiteatr zlokalizowany nad pobliskim stawem. Elewacja bryły głównej została obłożona deskami, z których część stanowią podnoszone bramy. Doklejone "baby" obłożono natomiast łupkiem naturalnym, a altanki w ogrodzie zostały pokryte okładzinami drewnianymi i trzcinową strzechą.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Widok od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego. RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec - źródło: CNK

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Projekt: RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec

Lokalizacja: Warszawa

Centrum Nauki Kopernik to jedna z ważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich lat w Polsce. Pierwsze w kraju i jedno z najnowocześniejszych w Europie centrum nauki to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata, gdzie można, a nawet trzeba, dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać eksperymenty.

- To nie budynek, raczej wolno stojący obiekt krajobrazowy, z ogrodem na dachu, kraterami-atriami, tarasami i oknami zwróconymi na Wisłę. Cały ten projekt to eksperyment, a dla mnie filmowa historia i dowód, jak otwartym miastem jest Warszawa, miastem, w którym spełniają się marzenia - mówił podczas konferencji prasowej architekt Jan Kubec.

Muszla Koncertowa w Parku Czechowickim w Warszawie. Projekt: ISBA Grupa Projektowa. - fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

Muszla koncertowa w Parku Czechowickim w Warszawie

Projekt: ISBA Grupa Projektowa

Lokalizacja: Warszawa

Kolejną atrakcją Parku Czechowickiego w Warszawie stała się Muszla Koncertowa zaprojektowana przez zespół wrocławskich architektów ISBA Grupa Projektowa.

Charakterystyczne bąble na wewnętrznej stronie czaszy, oprócz ciekawej formy architektonicznej, mają przede wszystkim znaczenie praktyczne. To efekt aktywnej współpracy architektów z akustykami - prawidłowo wyprofilowane i rozmieszczone betonowe bąble dają scenie muszli odpowiednie warunki akustyczne. W kolejnym etapie inwestycji, obok muszli koncertowej ma powstać bliźniacza sala wystawowa.

Energooszczędna szkoła z przedszkolem na Maślicach we Wrocławiu. Projekt: Grupa Synergia. - źródło: Grupa Synergia

Przedszkole i szkoła na Maślicach

Projekt: Grupa Synergia

Lokalizacja: Wrocław

Grupa Synergia, wrocławska pracownia projektowa, specjalizuje się w projektowaniu obiektów energooszczędnych i ekologicznych. Jedną z ich realizacji jest w pełni energooszczędna szkoła z przedszkolem na Maślicach we Wrocławiu.

Obiekt wyposażono w odnawialne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, a także wentylację z odzyskiem ciepła. Woda deszczowa wykorzystywana jest do podlewania trawników a dzięki ogromnym przeszkleniom, inteligentny budynek wykorzystuje energię słoneczną, która posłuży do ogrzewania lub oświetlania wnętrz.

Budynek dydaktyczny Ogródek Jordanowski - Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy Ogrodzie Jordanowskim w Warszawie. Projekt: m2studio. - źródło: m2studio

Ogródek Jordanowski w Warszawie

Projekt: m2studio

Lokalizacja: Warszawa

Projekt nowego budynku Ogródek Jordanowski - Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Warszawie to dzieło architektów z pracowni m2studio Michał Pierzchalski Marek Szaniawski.

Główną ideą architektów było zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby odzyskać traconą w wyniku inwestycji górkę, jedną z atrakcji Ogrodu, do której przywiązani byli okoliczni mieszkańcy. W tym celu część obiektu ukształtowano w formie pagórka, ze spadkiem i kierunkiem spadku zbliżonym do zlikwidowanego wzniesienia. A nową atrakcją Saskiej Kępy stała się jazda na sankach z dachu. Okna placówki mają kolorowe, wystające z elewacji opaski, aby z racji przeznaczenia budynku przyciągały uwagę głównych zainteresowanych, czyli dzieci.

Przedszkole im. Króla Maciusia I. Płaskowicki i Partnerzy Architekci - źródło: Płaskowicki i Partnerzy Architekci

Przedszkole im. Króla Maciusia I w Warszawie

Projekt: Płaskowicki i Partnerzy Architekci

Lokalizacja: Warszawa

Przedszkole im. Króla Maciusia I, zbudowane według projektu pracowni Płaskowicki i Partnerzy Architekci, zlokalizowane jest na osiedlu Targówek w Warszawie. Architekci wpadli na ciekawy pomysł edukacji architektonicznej dla najmłodszych. Niektóre elementy budowlane zostały celowo odsłonięte na fragmentach, tak aby dzieci mogły np. zobaczyć z czego zbudowana jest ściana albo zaobserwować zużycie wody na wodomierzach w łazienkach.

Domek Mai. Ultra Architects. - źródło: Ultra Architects

Mały wielki domek pod Poznaniem

Projekt: Ultra Architects

Lokalizacja: Poznań

Najmłodszym Inwestorem w historii poznańskiej pracowni Ultra Architects była Maja, 6-cio letnia dziewczynka. Rodzice postanowili zbudować jej domek do zabaw w ogrodzie, w którym Maja mogłaby spędzać wolny czas. "Mały" inwestor był uparty i od samego początku dobrze wiedział czego chce. Modne bryły i domy "pudełka" nie wchodziły w grę. Na każdym spotkaniu Maja rysowała dom z kominem, oknem i dużym skośnym dachem.

Po długich rozmowach udało się dojść do porozumienia. Z desek elewacyjnych, jakie zostały z budowy domu, postawili Mai domek nowoczesny, o bardzo tradycyjnej linii - z kominem i dużym oknem. Dom powstał z materiałów, które pozostały po budowie prawdziwego domu, w którym Maja mieszka wraz z rodzicami.

Teatr lalek Baj Pomorski w Toruniu. Projekt: pracownia Ambient. - źródło: Teatr Lalek Baj Pomorski

Teatr lalek Baj Pomorski w Toruniu

Projekt: Ambient

Lokalizacja: Toruń

Baj Pomorski w Toruniu to jedyny w tym regionie Teatr Aktora i Lalki. Modernizacja starego budynku jest efektem wyjątkowej współpracy: architektów z pracowni Ambient z czeskim scenografem Pavlem Hubičką. Do krainy bajek widzowie wkraczają przez wielką drewnianą szafę z rzeźbami bajkowych postaci. Poprzez ten charakterystyczny element budynek szybko stał się nowym punktem symbolicznym Torunia.

Złote Karety przyznane przez lokalną gazetę Nowości to pierwsza, i jak się później okazało, nie ostatnia nagroda przyznana projektantom za ciekawą modernizację teatru. W 2007 roku projekt został wyróżniony nominacją do Nagrody TVP Kultura w kategorii "Kultura dla Dzieci i Młodzieży" a w roku 2006 Baj Pomorski został uznany za Obiekt Roku miasta Torunia w kategorii modernizacje i rewitalizacje istniejących budynków. Teraz jest również znaczącym elementem rywalizacji miasta Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Autorem projektu jest pracownia Dedeco. - fot. ECE Projektmanagement

Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Projekt: Dedeco

Lokalizacja: Szczecin

By wybudować nową galerię handlową Kaskada w Szczecinie, stary budynek teatru został wyburzony a inwestor zobowiązał się m.in. do zbudowania nowej siedziby Teatru Lalek "Pleciuga". Autorem nowego obiektu jest pracownia Dedeco. Budynek ma prostą formę a wejście bardzo symbolicznie przypomina kurtynę teatralną. Na tyłach teatru powstała pierwsza w Szczecinie multimedialna fontanna.

 

D.O.M.E.K. Przewodnik dla dzieci po najciekawszych przykładach współczesnych domków z całego świata. Autor: Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński - Hipopotam Studio. - źródło: Hipopotam Studio

książka D.O.M.E.K.

Projekt: Hipopotam Studio

Lokalizacja: książkę można kupić w każdej dobrej księgarni

D.O.M.E.K. to przewodnik po najciekawszych przykładach współczesnych domków z całego świata. Prezentuje dzieła znanych architektów.

"Pokażemy Wam, jak różne mogą być domki i jak bardzo dziwaczne pomysły mają architekci. Poznacie domy, które mają być praktyczne i domy, w których funkcjonalność została zepchnięta na drugi plan, a najważniejsza jest zaskakująca konstrukcja. Czytając tę książkę zrozumiecie jak wspaniałą przygodą może być poznawanie nowych budowli i jak cudowną sztuką jest architektura".

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

To być może najładniejsze przedszkole jakie widzieliście. Żółty Słonik z Ostrowi Mazowieckiej
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards

Skomentuj:

10 budynków na Dzień Dziecka

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej