Pawilon Miłosza w Krakowie: HIT czy KIT?
Na słynnym z kontrowersyjnej rewitalizacji Placu Szczepańskim, pojawił się futurystyczny pawilon wystawienniczy. Czy najeżony multimediami obiekt ma szansę poprawić wizerunek tego miejsca?

Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Tajemniczy obiekt powstał z okazji obchodów 2. Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie. Autorami tej wolnostojącej instalacji są: Miłosz Łuszczyński i Marek Chołoniewski. Ciekawostką jest, że jej byt określa również dodatkowa atrakcja (zaprojektowana również przez wyżej wymienionych twórców) związana z dźwiękiem i światłem.

Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Kształt pawilonu stanowi kopuła o średnicy 20 metrów i jej odnogi, które są korytarzami wyjściowymi i technicznymi. To intermedialna sala koncertowa, która może pomieścić nawet 400 osób. Pawilon jest miejscem odczytów, wykładów, konferencji, spotkań z poetami i warsztatów przybliżających odbiorcom postać noblisty.

Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Miłosz Łuczyński, to artysta na co dzień mieszkający w Paryżu, przez cały rok zapoznawał się z miejscami o których pisał poeta, a następnie sporządzał stamtąd materiał fotograficzny i filmowy. Efektem pracy jest dzieło multimedialne, które łączy słowo poety poprzez: sztuki wizualne, sztuki nowych mediów i dźwięki. Odbiór prezentacji jest jeszcze bardziej wyjątkowy dzięki kulistym ekranom. W ten sposób możemy odwiedzać oraz przeżywać miejsca, które dla poety były szczególne, ważne i cenne.

Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Należy podkreślić, że efekt starań organizatorów niestety nie jest widoczny w ciągu dnia, gdy odwiedza go najwięcej osób. Założeniem była gra świateł, która jest widoczna jedynie po zmroku. Za dnia pawilon przypomina raczej wielki namiot Czy najeżony multimediami obiekt ma szansę poprawić wizerunek tego miejsca?
- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości