Pawilon Miłosza w Krakowie: HIT czy KIT?
Na słynnym z kontrowersyjnej rewitalizacji Placu Szczepańskim, pojawił się futurystyczny pawilon wystawienniczy. Czy najeżony multimediami obiekt ma szansę poprawić wizerunek tego miejsca?
Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Tajemniczy obiekt powstał z okazji obchodów 2. Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie. Autorami tej wolnostojącej instalacji są: Miłosz Łuszczyński i Marek Chołoniewski. Ciekawostką jest, że jej byt określa również dodatkowa atrakcja (zaprojektowana również przez wyżej wymienionych twórców) związana z dźwiękiem i światłem.
Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Kształt pawilonu stanowi kopuła o średnicy 20 metrów i jej odnogi, które są korytarzami wyjściowymi i technicznymi. To intermedialna sala koncertowa, która może pomieścić nawet 400 osób. Pawilon jest miejscem odczytów, wykładów, konferencji, spotkań z poetami i warsztatów przybliżających odbiorcom postać noblisty.
Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Miłosz Łuczyński, to artysta na co dzień mieszkający w Paryżu, przez cały rok zapoznawał się z miejscami o których pisał poeta, a następnie sporządzał stamtąd materiał fotograficzny i filmowy. Efektem pracy jest dzieło multimedialne, które łączy słowo poety poprzez: sztuki wizualne, sztuki nowych mediów i dźwięki. Odbiór prezentacji jest jeszcze bardziej wyjątkowy dzięki kulistym ekranom. W ten sposób możemy odwiedzać oraz przeżywać miejsca, które dla poety były szczególne, ważne i cenne.
Pawilon na Placu Szczepański w Krakowie: HIT czy KIT?
Należy podkreślić, że efekt starań organizatorów niestety nie jest widoczny w ciągu dnia, gdy odwiedza go najwięcej osób. Założeniem była gra świateł, która jest widoczna jedynie po zmroku. Za dnia pawilon przypomina raczej wielki namiot Czy najeżony multimediami obiekt ma szansę poprawić wizerunek tego miejsca?
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie