Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

BRYŁA ROKU 2010 - zwyciężył pawilon!

aru

Znamy już zwycięzcę plebiscytu na najlepszą realizację ubiegłego roku. Przez 3 dni oddaliście ponad 8 tysięcy głosów, aby spośród 10 nominowanych budynków wybrać ten jeden. BRYŁĄ ROKU 2010 został Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju, autorstwa warszawskiej pracowni WWAA. Gratulujemy! Wśród finalistów znalazł się też budynek biblioteki oraz dwa domy jednorodzinne.

1 LIPCA. Dwumilionowy gość w polskim pawilonie na EXPO w Szanghaju. Polska wycinanka, jak nazywano nasz narodowy pawilon na wystawie w Chinach bił rekordy popularności. Autorami projektu polskiego pawilonu są młodzi warszawscy architekci Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa (WWAA). Obiekt charakteryzuje się wieloma skośnymi płaszczyznami, który budzić ma zamierzone skojarzenia z misternie składaną papierową wycinanką. Współautorem scenografii wnętrza budynku jest Borys Kudlicka. 1 lipca tuż po godzinie 11 czasu lokalnego Pawilon Polski odwiedził dwumilionowy gość - 21-letnia Xu Xiao Dan, otrzymała w nagrodę kwiaty, dyplom i laptopa. - WWAA

1. Pawilon EXPO 2010, Szanghaj, proj WWAA [2632 głosów/32%]

Polski pawilon na tegorocznej Wystawie Światowej w Szanghaju cieszył się dużą popularnością - w dużej mierze dzięki oryginalnej architekturze zaprojektowanej przez młodych architektów z Warszawy. Ażurowy pawilon, nawiązujący do tradycyjnej wycinanki, wymieniany był w czołówce najpiękniejszych. Nocą budynek rozświetlała feeria barw, wyglądał niczym chiński lampion.

Biblioteka Miejska w Opolu, projekt: Architop - Architop

2. Biblioteka Miejska w Opolu, projekt: Architop [1610 głosów/19%]

Rozbudowa XIX-wiecznej kamienicy posłużyła jako tło dla nowoczesnej bryły, która oprócz tradycyjnych woluminów mieści też nowoczesną mediatekę.Autorami projektu są architekci z opolskiej pracowni Architop.

W kategorii Obiekt Roku Województwa Śląskiego zwyciężyły Domy sąsiedzkie w Rybniku, autorstwa jojko+nawrocki architekci. - Fot. Juliusz Sokołowski

3. Domy sąsiedzkie w Rybniku, proj. jojko+nawrocki architekci [1223 głosów/15%]

Dwa domy jednorodzinne są praktycznie niewidoczne i doskonale od siebie odseparowane. Powstały w postindustrialnej części Rybnika. Duża część kubatury obu budynków schowana jest pod ziemią, a dachy pokryte zostały roślinnością.

18 września uroczyste otwarcie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To będzie jeden z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce. Budynek będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej, a jego bryła przypomina ogromne śmigło. Awangardowy budynek pochodzi z berlińskiego biura Pysall-Ruge Architekten. - Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

4. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, proj. Pysall-Ruge Architekten [608 głosów/7%]

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Projekt pochodzi z berlińskiej pracowni Pysall-Ruge Architekten. Betonowa bryła budynku przypomina w rzucie śmigło samolotu. Uroczyste otwarcie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Osiedle Corte Verona we Wrocławiu, autorstwa Lewicki Łatak - fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

7. Osiedle Corte Verona we Wrocławiu, proj. Lewicki Łatak Architekci [514 głosów/6%]

Nowy budynek mieszkalny we Wrocławiu wyróżnia się charakterystyczną elewacją. Czerwono-złota kolorystyka i loggie mieszkań mają symbolizować rozsunięte i wystające z muru cegły. Projekt powstał w krakowskiej pracowni Lewicki i Łatak.

- Chcieliśmy, by budynek Corte Verona kontynuował tak charakterystyczne dla Wrocławia użycie cegły w budownictwie - mówią Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki z Biura Projektów Lewicki i Łatak, autorzy projektu. - W bezpośrednim sąsiedztwie spotkamy ją na elewacjach budynków i w tzw. małej architekturze: murkach, ławkach i ogrodzeniach. Właśnie ażurowy ceglany mur stał się dla nas bezpośrednią inspiracją.

(fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

Dom artysty na Bródnie w Warszawie, proj Piotr Brzoza, Marcin Kwietowicz - Fot. Juliusz Sokołowski

6. Dom jednorodzinny w Warszawie, proj. Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz [461 głosów/6%]

Dom połączony jest z pracownią artystyczną. Założeniem projektu było zagwarantowanie mieszkańcom jak największej dozy prywatności. Wszystkie okna skierowane są do wnętrza działki. Przechodniów od strony ulicy wita monolityczna, grafitowa ściana, przyklejona do ceglanej rudery. Autorami projektu są architekci Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz.

Fotografie - Juliusz Sokołowski - www.juliuszsokolowski.pl

Tak MOCAK wygląda za dnia - fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

7. MOCAK w Krakowie, proj. Claudio Nardi [390 głosów/5%]

To najnowocześniejsze muzeum w kraju już od maja będzie eksponować sztukę współczesną. Betonowy budynek powstał w zaniedbanej dzielnicy Krakowa na Zabłociu. Florencki architekt wkomponował w swój projekt pozostałości zabytkowych hal Fabryki Emalia, budynek jest więc połączeniem tradycji i nowoczesności.

5 LISTOPADA. Otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To pierwsze takie muzeum nauki w Polsce i pierwszy obiekt publiczny stolicy, który stanął tak blisko Wisły. Konkurs architektoniczny na koncepcję Kopernika został rozstrzygnięty jeszcze w grudniu 2005 r. Zwyciężyła wówczas nieznana pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. Dziś zrealizowany obiekt zachwyca swoją organiczną architekturą, która wtapia się w nadrzeczny krajobraz. - fot. Centrum Nauki Kopernik

8. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie- proj. RAr-2 [371 głosów/4%]

20 tys. m kw. powierzchni, sześć wystaw stałych, ponad 450 eksponatów, prawie pół miliona gości rocznie. Centrum Nauki Kopernik stało się nową atrakcją Warszawy. To także pierwszy nowy budynek, który zwraca się ku Wiśle.

- To nie budynek, raczej wolno stojący obiekt krajobrazowy, z ogrodem na dachu, kraterami-atriami, tarasami i oknami zwróconymi na Wisłę. Cały ten projekt to eksperyment, a dla mnie filmowa historia i dowód, jak otwartym miastem jest Warszawa, miastem, w którym spełniają się marzenia - mówił architekt Jan Kubec, właściciel pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.

7 MAJA. Otwarcie zmodernizowanego muzeum Chopina w Żelazowej Woli. Od 2005 roku trwała kompleksowa rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego. Dziś można podziwiać odrestaurowane założenie. W roku chopinowskim wzbogaciło się o nowy obiekt wielofunkcyjnego ośrodka muzealno-turystyczny. Nad projektem czuwa pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy - ta sama, która zaprojektowała Centrum Chopinowskie w Warszawie. - fot. Dariusz Bartoszewicz

9. Rozbudowa Muzeum F. Chopina i rewitalizacja parku w Żelazowej Woli, proj. Bolesław Stelmach [280 głosów/5%]

Rok 2010 zostawił po sobie wiele inwestycji związanych z jubileuszem Chopinowskim. W ramach tych działań powstało Centrum Chopinowskie w Warszawie, a także rewitalizacji uległ park w Żelazowej Woli, gdzie powstała nowoczesna infrastruktura turystyczna, pawilony wystawiennicze, kawiarnia i sala koncertowa. Projektantem tej rewitalizacji jest laureat Honorowej Nagrody SARP - Bolesław Stelmach

oraz za Budynek usługowy-biurowy w Gliwicach 'za konsekwentne i wyrafinowane podejście do projektu i realizacji począwszy od atrakcyjnej koncepcji na autorskich detalach kończąc. Powstał obiekt ważny w skali miasta , dopełniający i zamykający widokowo rewitalizowany kwartał. Rozwiązania wnętrzarskie budują klimat odmienny od stereotypowego biura'. - SARP Katowice

10. Biurowiec Roedl & Partners w Gliwicach, proj. medusagroup [236 głosów/3%]

Ten monolityczny biurowiec stanął w sercu Śląska w okolicy zabytkowych spichlerzy. Architekci z Medusa Group zdecydowali się na zastosowanie grafitowej elewacji. Z racji masywnego kształtu i niecodziennej barwy, budynek ochrzczono mianem czarnej perły.

- Postanowiliśmy poszukać kolorystyki, która z zdecydowany sposób odcięłaby się od pomysłu na spichlerz, a jednak nie byłaby obca specyfice śląskich miast - mówi Przemo Łukasik z Medusa Group. - Otaczają nas grafitowe elewacje. Przecież tynki, starzejąc się, nabierają w końcu takiego koloru. W takiej postaci są o wiele bardziej autentyczne niż popularne dzisiaj pastelowe, prowansalsko-toskańskie elewacje - mówi Łukasik.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju

Skomentuj:

BRYŁA ROKU 2010 - zwyciężył pawilon!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej