Szczecin buduje pod ziemią: HIT czy KIT?
Szczecin stawia na dość nietypowe inwestycje. Już po raz drugi w konkursie architektonicznym dla tego miasta wygrała koncepcja obiektu wkopanego w ziemię. Podziemną rozbudowę Teatru Polskiego przeprowadzi pracownia Atelier Loegler z Krakowa.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie - Atelier Loegler I NAGRODA
Uszanować wartość historyczną i dodać nową, adekwatną do czasów - ta myśl przewodnia towarzyszyła konkursowi na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Spośród trzydziestu pięciu prac zakwalifikowanych do konkursu, dwadzieścia siedem od razu przeszło do następnego etapu oceniania. Ostatecznie jury przyznało dwie pierwsze nagrody i cztery wyróżnienia.
Duch miejskiej sceny kulturalnej będzie wyrastał spod ziemi. Konkurs wygrała pracownia Atelier Loegler z Krakowa, która dobudowany budynek wpisała pod skarpą. To rozwiązanie ma wyeksponować zabytkową siedzibę dawnej Loży Masońskiej, w której dotychczas odbywały się spektakle.
Współczesność w zaproponowanym projekcie tkwi nie tylko w niekonwencjonalnym wykorzystaniu terenu. Ściany osłonowe, świetliki i drzwi będą wykonane ze szkła. W ten sposób uzyskana transparentność na tle zielonych płaszczyzn ma sprawiać wrażenie ogrodowych lampionów.
II miejsce - Czuba Latoszek z Warszawy
Drugie miejsce zajęła pracownia Czuba Latoszek z Warszawy m.in. za projekt ogólnodostępnych tarasów o funkcji artystyczno-rekreacyjnej, która jest współczesną interpretacją historycznych ogrodów Loży Masońskiej.
I wyróżnienie - Mxl4Architekci
Pierwsze wyróżnienie przypadło grupie Mxl4Architekci ze Szczecina. Projektanci wykorzystali ideę "czwartej ściany" wprowadzoną do teorii teatru przez Diderota. Czwarta ściana to granica między aktorem a widzem, podkreślająca odrębność tych dwóch światów.
II wyróżnienie - PERSPEKTYWA
Drugie wyróżnienie otrzymał zespół PERSPEKTYWA z Gdyni. Koncepcja przedstawia dwa skrzydła dobudowane do starego budynku, nowoczesne, ale niedominujące. W ten sposób autorzy chcieli połączyć ducha przeszłości z tym co na scenach szczecińskiej sceny dopiero zostanie rozegrane.
III wyróżnienie - BUDOPOL
Ciekawym pomysłem na elewację wykazała się trzecia wyróżniona grupa BUDOPOL z Warszawy. W ich projekcie tworzywem elewacyjnym miał być system mobilnych kurtyn akustycznych, tłumiących hałas dobiegający z ulicy.
IV wyróóżnienie - Marek Budzyński
Ostatni zespół to Marek Budzyński Architekt z Warszawy, który zaakcentował zielone otoczenie miejsca m.in. poprzez rozbudowę. Fragment na dachu miał być "kontynuacją" architektury pobliskiego parku.
Szczecin buduje pod ziemią
Zwycięski projekt Romualda Loeglera to nie pierwsza propozycja budynku schowanego pod ziemią, który spodobał się władzom Szczecina. Ponad rok temu pierwszą nagrodę w konkursie na Centrum Dialogu Przełomy zdobyła koncepcja pracowni KWK PROMES z Katowic. Architekci z Robertem Koniecznym na czele zaproponowali wówczas obiekt, który w całości powstanie pod placem Solidarności. Dach budowli będzie zarazem tego placu powierzchnią.
- Pomyśleliśmy, że skoro przy placu będzie nowa filharmonia, której budynek ma być nową ikoną miasta, zaprojektujemy coś, co będzie się wyróżniało, ale jednocześnie nie będzie z nią rywalizowało, tylko będzie tłem dla filharmonii - mówił Robert Konieczny. - Kiedyś tu był kwartał miejski, potem plac. Wymyśliliśmy więc hybrydę, która jest i jednym, i drugim.
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie