Co kryją podziemia Sejmu?
Trzy najtańsze materiały: beton, stal i szkło posłużyły architektowi Bolesławowi Stelmachowi, aby zaprojektować nowy pawilon sejmowy w Warszawie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że budynek jest praktycznie niewidoczny. Siedem ósmych kubatury znalazło się pod ziemią...

Staranny kamuflaż w otoczeniu parkowym
Ze względu na geografię lokalizacji ? Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, otoczenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ⅞ kubatury domu zostało umieszczone pod ziemią. Na powierzchni znajduje się tylko niewielki, transparentny pawilon mieszczący schody i windy oraz recepcję.

Staranny kamuflaż w otoczeniu parkowym
Zrytmizowane, szklane elementy fasad dają efekt ich rozedrgania i rozmycia na tle drzew. Struktura budynku wynika z jego funkcji i wymaganej technologii. Widoczne są wszystkie elementy konstrukcyjne i instalacje. Przeszklona część nadziemna jest podzielona potężną ścianą żelbetową i ma lekką stalową konstrukcję ze względu na ryzyko eksplozji.

Podziemny pawilon sejmowy
W pawilonie zewnętrznym nieco większym od zwykłego kiosku znalazły się recepcja, skaner do przesyłek oraz windy. Dwa podziemne piętra, na których będą pracować ludzie, mają mieć dostęp do światła dzięki kwadratowemu atrium-studni. W tym atrium będzie jeździć panoramiczna winda.

Podziemny pawilon sejmowy
Wprowadzono ręczną obróbkę betonu, ponieważ jakość wykonanego betonu architektonicznego nie była zadowalająca. Pozostawiono też ślady obróbki detali wykonanych z czarnej stali. Zastosowano trzy najtańsze materiały: beton, stal, szkło.

Bolesław Stelmach
Bolesław Stelmach, autor pawilonu sejmowego schowanego pod ziemią ma na swoim koncie wiele sukcesów, z których wiele przypadło na miniony rok. Jego autorstwa jest m.in. Centrum Chopinowskie w Warszawie oraz rewaloryzacja parku i muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W grudniu kapituła sędziowska SARP przyznała architektowi nagrodę honorową Stowarzyszenia Architektów Polskich, która przyznawana jest "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury".
- Więcej o:
Podziemia Hrubieszowa czyli pomysł na rewitalizację małego miasta [WASZE PROJEKTY]
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację