Prawy brzeg Wisły królestwem saun
Szuwary, piaszczyste wydmy, malownicze zagajniki - tak wygląda prawy brzeg Wisły w Warszawie. Mało które europejskie miasto ma w samym centrum dzikie nabrzeże. Młodzi architekci z krakowskiej pracowni BudCud mają pomysł jak go ożywić. Stworzyli nowatorski system pawilonów z saunami i restauracjami, które planuje wybudować szwedzka firma.
Dziki prawy brzeg Wisły to dziś raj dla wędkarzy bądź amatorów ptactwa lub wypoczynku na łonie natury. Pewna szwedzka firma chce jednak zainwestować na nim w obiekty, które staną się prawdziwym magnesem dla turystów i warszawiaków. Mają to być centrum SPA z saunami i jacuzzi.
Intrygujący projekt to dzieło Mateusza Adamczyka, Agaty Woźniczki, Jakuba Pstrasia i Ligii Krajewskiej z krakowskiej pracowni BudCud. Mimo że na koncie nie mają wielu realizacji, to jednak ich koncepcyjne projekty stawiają ich w gronie najciekawszych młodych biur architektonicznych. W 2008 roku zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European, nagrodzono ich za projekt modyfikacji poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli.
Nowoczesny zespół saun i restauracji na prawym brzegu Wisły ma być zbudowany na planie krzyża. Jego centrum stanowić ma lobby z punktem informacyjnym i kasą. Natomiast poszczególne ramiona mają być oddzielnymi segmentami funkcjonalnymi (sauny, restauracja, zaplecze).
Jedno ramię pawilonu ma mieścić sauny z natryskami i toaletami. Ta część pawilonu ma być silnie wysunięta w stronę rzeki, w zasadzie ma być obudowanym pomostem. Dzięki czemu osoby przebywające w środku poprzez duże przeszklenia będą miały niesamowity widok na Wisłę.
Wiele funkcji znajdzie się także na zewnątrz samego pawilonu, mają to być tarasy z jacuzzi, kawiarnia, strefa klubowa. W dalszych planach architekci chcieli, by przy pawilonach dokował pływając baseny, dające iluzję kąpieli w Wiśle (wolną jednak od ryzyka zetknięcia się z brudną wodą rzeki).
Pawilon na planie krzyża daje możliwość manipulacji układem jego ramion. Taka uniwersalna bryła i schemat funkcjonalny umożliwi wpisanie pawilonów w różne miejsca nabrzeża Wisły, tak by zminimalizować ingerencję w topografię i zachować dziki charakter okolicy.
Atutem projektu mają być widoki, dlatego cały obiekt oplatają zewnętrzne balkony, tarasy, schody, które schodzą aż do wody. Plusem lokalizacji na prawym brzegu Wisły jest doskonały widok na przeciwległy brzeg rzeki, gdzie znajdują się najciekawsze obiekty Warszawy, w tym sylweta Starego Miasta i Zamek Królewski oraz skyline wzbogacony o drapacze chmur.
Nie wiadomo czy ekscentryczny jak na polskie realia projekt saun ma szansę na powstanie. Szwedzi mówią jednak, że mają kawałek brzegu pomiędzy mostami Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim i zależy im na budowie. Jednak na przeszkodzie będą stały surowe obostrzenia ekologiczne, które chronią prawy brzeg przez jakąkolwiek zabudową.
Niezależnie od realności projektu BudCudu, należy go potraktować jako ciekawy głos w dyskusji, co zrobić z prawym brzegiem Wisły. Czy ma być dalej odludną enklawą przyrody, czy jednak należy dopuścić tam lekką zabudowę pawilonową, która nie tyle ucywilizuje brzeg, ale pozwoli mieszczuchom korzystać z uroków dzikiej przyrody. Dziś bowiem zapuszczają się tam jedynie najwytrwalsi i najodważniejsi warszawiacy.
Skomentuj:
Prawy brzeg Wisły królestwem saun