Centrum Nauki Kopernik rusza w piątek!
20 tys. m kw. powierzchni, sześć wystaw stałych, ponad 450 eksponatów, w tym 22 artystyczne, 100 animatorów towarzyszących zwiedzającym i prawie pół miliona gości rocznie, to najważniejsze liczby dotyczące warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, które już w piątek uroczyście zainauguruje działalność. Główną atrakcją będzie pokaz multimedialny zatytułowany "Wielki Wybuch".
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik już 5 listopada!
Jan Kubec na dachu Centrum Nauki Kopernik
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik już 5 listopada!
Działalność "Kopernika" rozpocznie się od "Wielkiego Wybuchu" - multimedialnego plenerowego spektaklu w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Po symbolicznym otwarciu drzwi wszyscy chętni będą mogli po raz pierwszy zwiedzać Centrum, które będzie otwarte do godz. 2 w nocy. W weekend otwarcia (6-7 listopada) Centrum będzie bezpłatnie otwarte dla wszystkich chętnych między godz. 10 a 19.
Do ostatnich chwil trwają przygotowania do "Wielkiego Wybuchu" w Centrum Nauki Kopernik
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik już 5 listopada!
Centrum będzie otwierane w kilku etapach. Już od piątku zwiedzający skorzystają z 350 eksponatów i pięciu stałych wystaw znajdujących się w tzw. module A budynku. Będą to: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalna galeria dla dzieci "Bzzz!".
W grudniu otwarty zostanie "Teatr Robotyczny", w którym regularnie będzie można oglądać sztuki przedstawiane przez maszyny. W programie znajdą się m.in. "Bajki robotów" Stanisława Lema. "To pierwszy na świecie teatr, w którym w roli aktorów wystąpią roboty" - zapowiedział wicedyrektor Centrum Piotr Kossobudzki.
Pozostała część eksponatów będzie dostępna dopiero od przyszłego roku, kiedy do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną m.in. laboratoria, galeria "Re:generacja" i centrum konferencyjne.
Późną wiosną 2011 roku będzie można już korzystać z multimedialnego planetarium. "Planetarium to 16 metrowa kopuła, wewnątrz której dzięki nowoczesnej aparaturze będzie można oglądać nie tylko gwiazdy, ale dosłownie zanurzyć się w filmie wyświetlanym dookoła" - zapewnił Piotr Kossobudzki. W planetarium wyświetlane będą zarówno filmy o podróżach do gwiazd, o tym jak wygląda wnętrze komórki czy jak wyglądał świat w czasach dinozaurów, ale również koncerty rockowe.
Obecnie w trakcie przygotowań są również "Park Odkrywców" oraz ogród na dachu Centrum. Jak zapewnił Kossobudzki, będzie to przestrzeń publiczna dostępna bezpłatnie dla wszystkich.
Zobacz także:
- Więcej o:
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!