Polskie domy-kostki pięknieją. Przegląd najlepszych remontów
Domy-kostki, budowane masowo w latach 70. na stale wrosły w polski krajobraz. Prosta forma domu daje architektom duże pole do popisu przy modernizacji. Zobaczcie najlepsze metamorfozy domów-kostek, dzięki których już nikt nie nazwie ich "zwyczajnymi"!
Kostka w Kiekrzu wg. Ktura Architekci
Dom znajduje się w Kiekrzu obok Poznania, w pełnej zieleni okolicy Jeziora Kierskiego. Sąsiednia zabudowa jest dość zróżnicowana i ciasna; w większości są to domki letniskowe. Właściciele szczególnie popularnej w latach 70. "kostki" zaplanowali jej odświeżenie. Celem była jak najmniejsza ingerencja w bryłę obiektu.
fot. www.fotografy.eu
Fasada domu intryguje już z daleka, bowiem pozbawiona została okien. Gładką białą ścianę przełamano ramą, która pełni rolę zadaszenia strefy wejściowej. Wnękę ramy wyłożono termo jesionem i wkomponowano w nią licowane, niemal niewidoczne drzwi. Z drugiej strony budynku, od strony ogrodu dobudowano kubiczny taras. Aby nawiązać do frontu, architekci również wykończyli go termo jesionem.
fot. www.fotografy.eu
Dbałość o materiał i wykonawstwo było przy tej realizacji kluczowe - począwszy od doboru drewna oraz struktury i koloru tynku, poprzez wykonanie zadaszenia wejścia wraz z indywidualnym rozwiązaniem jego odwodnienia.
- mówią projektanci z pracowni Ktura Architekci.
fot. www.fotografy.eu
Kostka wg. NYCZ+Partners
Inwestorzy chcieli odświeżyć wygląd rodzinnego domu, który otrzymali w spadku. Skupili się więc przede wszystkim na przeprojektowaniu fasady i wnętrz. Zakres plan ustalono tak, aby można było wykonać remont bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Od strony drogi dom został wyłożony ciemnym kamieniem. Balkon i taras wejściowy zostały podkreślone białym pasem wykonanym ze styropianu. Linia wykrawająca balkon przechodzi płynnie w zwieńczenie budynku. Dzięki temu uzyskano efekt kontrastu, a bryła wydaje się optycznie mniejsza i smuklejsza.
fot. Grzegorz Niebylski
Patrząc na projekt nowej fasady możemy wyróżnić jej awers i rewers. Od frontu i ulicy w okładzinie elewacji dominuje ciemny kamień, natomiast od strony ogrodu króluje styropian pokryty białym tynkiem. Efekt rozrzeźbienia uzyskano dzięki zastosowaniu wypukłych pasów biegnących przez całą długość elewacji. Te rytmiczne podziały przypominają nowoczesne pilastry.
fot. Grzegorz Niebylski
Nie zawsze zabawy ze styropianem dają pożądany efekt. W tym wypadku za jego pomocą udało się odmienić stary dom i przy okazji ocieplić go na tyle, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W niektórych miejscach warstwa styropianu mierzy nawet 60 cm grubości.
fot. Grzegorz Niebylski
Kostka w Skórzewie wg. Ktura Architekci
Dom w Skórzewie (woj. wielkopolskie) przed przebudową miał niekorzystne proporcje i chaotycznie umieszczone okna. Z tego powody głównym celem modernizacji była korekta niewłaściwych proporcji domu na bardziej naturalne, a także zmiana układu wnętrz na bardziej funkcjonalny. Przy okazji remontu zrezygnowano z ogrodzenia domu.
fot. Katarzyna Buczkowska
Remont w większości obejmował drobne zabiegi architektoniczne. Projektanci zdecydowali się na odcięcie okapów dachu i uporządkowanie otworów okiennych i drzwiowych. Istotną zmianą, oprócz powiększenia okien, było przesunięcie wejścia do domu ze ściany przedniej na ścianę boczną. Dzięki temu zabiegowi, mimo usunięcia ogrodzenia, dom daje mieszkańcom więcej prywatności.
fot. Katarzyna Buczkowska
Z zewnątrz użyto mocne, kontrastowe okładziny elewacyjne. Biel fasady przełamano ciemną stolarką okienną i drzwiami garażowymi, przez co dom stał się smuklejszy, lżejszy i zyskał indywidualny charakter. Ściany boczne, w tym tę, w której ulokowano wnękę wejściową, wykończono identyczną blachą jak na dachu.
fot. Katarzyna Buczkowska, Otylia Danielewicz-Labacka
Kostka w Grotnikach wg. Deigie Architekci
Metamorfoza domu w Grotnikach (woj. łódzkie) objęła jedynie jego wygląd zewnętrzny. Możliwości zmiany wydawały się naprawdę niewielkie - nie była planowana żadna rozbudowa czy zmiana kształtu budynku. W tych samych miejscach co wcześniej miały też pozostać wymienione niedawno okna. Mimo to, nowa bryła zupełnie nie przypomina wcześniejszego budynku. Proste zabiegi doprowadziły do całkowitej zmiany charakteru budynku, który teraz kojarzy się z miejską modernistyczną willą.
Materiały projektantów - Deigie Architekci
Przed budynkiem pojawił się drewniany ażur w postaci pionowych belek z modrzewia syberyjskiego zamocowanych na metalowym ruszcie. Schodzi on w dół w miejscu podjazdu do znajdującego się w piwnicy garażu i tworzy w tym miejscu rodzaj wrót przesłaniających drzwi garażowe. Dach został zaizolowany, pokryty wełną mineralną i wykończony papą. W ten sposób powstało dodatkowe ocieplenie oraz typowy dla modernizmu dach płaski schowany za podwyższoną elewacją.
Materiały projektantów - Deigie Architekci
Poprawione w proporcjach elewacje zostały dodatkowo uporządkowane poprzez wprowadzenie poziomych pasów z ciemnego tynku oraz zmianę barwy stolarki, która została przemalowana na kolor antracytowy. Użyty od frontu modrzew pojawił się także od tyłu budynku, gdzie posłużył jako materiał, z którego wykonano duży, 50 metrowy taras oraz okładzinę na wciętym wewnątrz bryły budynku wyjściu od strony ogrodu.
Materiały projektantów - Deigie Architekci
Kostka w Łaziskach wg. SLAS Architekci
Dom w Łaziskach Górnych na Śląsku (powiat mikołowski) został wybudowany w latach 60. XX wieku na podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych. Działka, na której stoi obiekt charakteryzuje się dużym spadkiem. Chociaż istniejący układ wnętrza był całkiem funkcjonalny, właścicielom brakowało przestrzeni. Zdecydowali się na zwiększenie powierzchni domu, a w szczególności - strefy dziennej.
Dom-kostka proj. SLAS Architekci
Od strony południowej dobudowano nową, dwukondygnacyjną przestrzeń. Ze względu na duży spadek terenu, strefa dzienna została wyniesiona na poziom pierwszego piętra starego domu. Wejście do środka ulokowano w przeszklonym wiatrołapie. Na niższym poziomie dobudówki zaaranżowano dwustanowiskowy garaż i pomieszczenia gospodarcze, natomiast na wyższym - salon z tarasem. Taras zaprojektowano jako przedłużenie pokoju dziennego, kuchni i jadalni - dzięki częściowemu zadaszeniu, ogromny balkon może służyć jako dodatkowy "pokój".
Dom-kostka proj. SLAS Architekci
Całe pierwsze piętro, nie licząc oddzielnej toalety, jest otwarte. Salon płynnie przechodzi w jadalnię, którą oddzielono od kuchni wolnostojącym kominkiem. Chociaż faktyczna przestrzeń jest duża i bardzo jasna, zdecydowano się ją jeszcze optycznie zwiększyć. Projektanci zastosowali białe ściany i podłogi oraz jasne meble. Wyrazistym akcentem kolorystycznym we wnętrzu jest wysoki od podłogi do sufitu czarny kominek. Na drugim piętrze umieszczono sypialnie z wyjściem na obszerny taras oraz łazienki.
Dom-kostka proj. SLAS Architekci
Kostka w Chorzowie wg. MMOA
Przebudowa kostki położonej w centrum Chorzowa zakładała przede wszystkim powiększenie jego metrażu. Dom był mały - składał się z dwóch kondygnacji i piwnicy z garażem, którymiał drugi wjazd od strony zachodniej. To ostatnie pomieszczenie postanowiono zaadaptować do nowych funkcji. Było to możliwe dzięki położeniu domu na działce ze spadkiem terenu (ok. 1,5 m różnicy wysokości). Architekci dzięki wybiciu części stropu stworzyli kuchnię z jadalnią oraz zagłębiony w terenie taras. Całość tej przestrzeni oświetla bardzo wysokie, 5,5-metrowe okno.
Materiały projektanta - MMOA
Chociaż zięki przeprojektowaniu piwnicy dom zmienił się w trzykondygnacyjny, jego modernizacja wiązała się nie tylko z nowym układem wnętrza. Zwyczajną, otynkowaną elewację architekci ożywili drewnianym narożnikiem z modrzewia syberyjskiego. Wszystkie stare okna zostały zamurowane, a nowe, dopasowanie do rozkładu pomieszczeń, zainstalowano w formie wąskich, pionowych pasów.
Materiały projektanta - MMOA
Architektom zależało na zapewnieniu mieszkańcom poczucia intymności, bowiem dom położony jest w centrum miasta, pomiędzy dwoma ruchliwymi ulicami. Zagłębienie tarasu 1,5 m poniżej terenu spowodowało powstanie "atrium", strzeżonego przed ciekawskimi spojrzeniami obcych przez wysokie trawy i pięćdziesięcioletni orzech.
Materiały projektanta - MMOA
Kostka w Poznaniu wg. Pracowni Architektury P3
Przed architektami stanęło trudne zadanie przebudowy domu w bardzo złym stanie technicznym. Budynek, rozdzielony na dwa osobne lokale, był także zaniedbany i bez wyrazu. Pomysł na modernizację zwyczajnej kostki projektanci podchwycili z otoczenia. Budynek stoi bowiem na osiedlu Abisynia - okolicy o przedwojennym charakterze, pełnej eleganckich willi. Klimat lat 30. XX wieku - modernistyczna prostota, ale z pięknymi detalami - stał się osią koncepcji.
fot. Anna B Gregorczyk (fotoarchitektura.pl)
Do oryginalnej części budynku dobudowano parterowy pawilon, dzięki czemu udało się naprawić niefunkcjonalny układ wnętrz. Dwa lokale połączono w jeden, wygospodarowano miejsce na wygodny hol wejściowy i duży salon. Dom zyskał także garaż i zadaszony taras.
fot. Anna B Gregorczyk (fotoarchitektura.pl)
Ducha dzielnicy i atmosferę lat 30. XX wieku przemycono za pomocą cegły, stosowanej od lat przedwojennych na Abisynii. Stała się ona głównym budulcem nowo dobudowanej części, ale wykorzystano ją także do stworzenia pięknych detali - gzymsów, cokołu oraz detali przy oknach narożnych. Również we wnętrzach pojawiają się echa dawnych lat. Pokoje wykończono m. in. jasnymi farbami, dębowymi parkietami i lastriko.
fot. Anna B Gregorczyk (fotoarchitektura.pl)
Kostka w Niałku Wielkim wg. PL.Architekci
Dom w Niałku Wielkim pod Wolsztynem powstał dla sześcioosobowej rodziny. Pochodząca z lat 70. kostka była już zbyt mała dla tylu osób. Wedle architektów najlepszym rozwiązaniem było dobudowanie dodatkowych pomieszczeń. Dzięki nowej części dom potroił swoją powierzchnię, która teraz liczy 250 m2.
Materiały projektanta - PL.Architekci
W przebudowanym domu pojawiła się część garażowa, wygodna strefa dzienna z przestronną kuchnią, salonem i jadalnią, które z ogrodem połączył taras. Problemem była specyfika budynków z epoki Gierka - ich parter był wyniesiony wysoko ponad ziemię, dlatego by ułatwić mieszkańcom korzystanie z ogrodu, taras wzbogacono o szerokie schody.
Materiały projektanta - PL.Architekci
Architekci zmniejszyli liczbę okien w elewacji frontowej, ponieważ dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy, a nowo powstałe pomieszczenia zostały w sposób maksymalny zwrócone w stronę ogrodu. Sypialnia rodziców została odizolowana, podobnie jak pokoje dzieci. Do dwóch z nich można się dostać kładką, która jest również widoczna z salonu. We wnętrzu ze względu na liczebność rodzinny i chęć zachowania porządku zaprojektowano bardzo dużą ilość schowków i miejsc na wbudowane szafy.
Materiały projektanta - PL.Architekci
- Więcej o:
Klasyczne i nowatorskie. Polskie domy letniskowe zachwycają [PRZEGLĄD]
Piękne urzędy stoją nie tylko w wielkich miastach. Załatwianie spraw w tych miejscach to sama przyjemność! [PRZEGLĄD]
Polacy budują coraz pięknej. "Domy-stodoły" to hit ostatnich lat! [PRZEGLĄD]
Najładniejsze polskie domy ostatnich lat [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!